Blog Basi Klaman

Niedzielne “Śniadanie w parlamencie”, a właściwie z Parlamentem Europejskim i radiem VOX FM. W audycji przyjrzymy się z bliska instytucji, która jak żadna inna wyraża idee od początku przyświecające Wspólnocie. Przystępnym językiem wyjaśnimy, jak pracują i o czym decydują deputowani z 27 krajów. Eurodeputowanych z Polski odwiedzimy w ich biurach poselskich, między innymi w Krakowie, Bydgoszczy, Wrocławiu i Warszawie. W audycji znajdą Państwo również wiele informacji o prawach i korzyściach wynikających z bycia obywatelem Unii Europejskiej. Przeprowadzimy rozmowy z ekspertami i odwiedzimy z mikrofonem miejsca, gdzie dzięki funduszom unijnym udało się zeralizowac ważne dla mieszkańcó inwestycje. Nie zabraknie też komentarzy do bieżących wydarzeń, relacji z najważniejszych debat i szczytów. Parlament Europejski od kuchni, ludzka i zrozumiała twarz instytucji, która ma swoje siedziby w Brukseli, Strasburgu i Luksemburgu, tylko w radiu VOXFM.

CO PISZĄ NASI PARLAMENTARZYŚCI
NASZ FACEBOOK
28.11.2013 14:26  |  
Przygoda z programem Erasmus to okazja do poznania innej kultury, języka i ciekawych osób, jednak czy płyną z niej realne korzyści? Jak wspominają ją ci, którzy wrócili z zagranicznej uczelni kilka lat temu? Między innymi o tym z Anią Balawejder, która studiowała w ramach Erasmusa w Weronie, rozmawiał Jerzy Kisielewski. W programie pojawił się też Maciej Zakrocki, który przed zbliżąjącym się wielkimi krokami szczytem Partnerstwa Wschodniego, tłumaczył, czym może skończyć się decyzja Ukrainy o zakończeniu negocjacji z UE na tym etapie.
fot. "© European Union 2012 - European Parliament".

17.11.2013 18:10  |  
W niedzielnym programie gościliśmy posła Czesława Siekierskiego, który jest z frakcji Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów. Zasiada w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmowa dotyczyła między innymi wspólnotowej polityki rolnej. Poseł zdradził też kulisy działalności parlamentarnych komisji i działalności frakcji wewnątrz tego organu.

fot. "© European Union 2012 - European Parliament".
W ostatnim programie rozmawialiśmy także z posłem Marcinem Święcickim na temat zbliżającego się wielkimi krokami szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Zapraszamy do obejrzenia relacji video.
10.11.2013 12:23  |  
Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie zbliża się wielkimi krokami. My w naszym niedzielnym programie rozmawialiśmy o możliwości podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Gościem w programie był europoseł Jacek Saryusz-Wolski. A o tym, czy Europa może skorzystać na umowie z Ukrainą na polu ekonomicznym, mówił ekonomista Marek Zuber.
fot. "© European Union 2012 - European Parliament".
Goście Jerzego Kisielewskiego skupili się w tę niedzielę na Partnerstwie Wschodnim. Umowa stowarzyszeniowa między UE a Ukrainą ma zostać podpisana w ostatnich dniach listopada na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Kreml próbuje zmusić Ukrainę do wejścia do Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego (JOG), drugiej struktury, którą Rosja tworzy z Białorusią i Kazachstanem. Kolejnym problemem jest sprawa byłej ukraińskiej premier Julii Tymoszenko. Parlament zbierze się w środę na specjalnym posiedzeniu poświęconym rozwiązaniu właśnie sprawy znajdującej się w więzieniu Tymoszenko.
03.11.2013 11:58  |  
Polacy nadal bardzo pozytywnie oceniają Unię Europejską i jej instytucje. Dobrze o działalności Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego wypowiada się połowa z ankietowanych - takie dane przynosi sondaż ISP. Według badań ISP z września br. jedynie 40% wie, że to oni wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego. Pozostali uważają, że wyznacza ich rząd (14%) lub posłowie do Sejmu i senatorowie z własnego grona (27%). To wyniki najnowszego raportu nt. wiedzy Polaków o Parlamencie Europejskim. W naszym studiu gościła dr Agnieszka Łada z Instytutu, która opowiadała o wnioskach z niego płynących.
fot. "© European Union 2012 - European Parliament".
W programie wspominaliśmy też premiera Tadeusza Mazowieckego, między innymi w rozmowie z prezes Fundacji Schumana Anną Radwan.
Więcej na temat raportu opublikowanego przez Instytut Spraw Publicznych można znaleźć tu: 
http://www.isp.org.pl/aktualnosci,1,1350.html

27.10.2013 12:17  |  
Młodzi ludzie po raz kolejny zabrali głos w kwestii zjednoczonej Europy. Tym razem gościliśmy w studiu wolontariuszy Fundacji Schumana i absolwentów europeistyki, którzy należą do koła naukowego Touching Europe. Jerzy Kisielewski rozmawiał z Hanną Łapanowską, Anną Lorenc, Pawłem Topolnickim i Kamilem Szydłowskim. Dyskusja dotyczyła głównie plusów wynikających ze wspólnej Europy i doświadczeń po programie Erasmus.
fot. "© European Union 2012 - European Parliament".

20.10.2013 14:58  |  
Ile powinniśmy płacić za roaming i usługi wewnątrz Unii Europejskiej? To pytanie raz na jakiś czas powraca przy okazji debat w Parlemancie Europejskim. Posłanka do PE, Róża Thun, gościła w ostatnią niedzielę w naszym studiu i opowiadała o jednolitym rynku wewnątrz wspólnoty.
fot.
Forum Jednolitego Rynku odbyło się 18 października 2013 r. w Krakowie w ramach Europejskich Dni Jednolitego Rynku, zainicjowanych w 2011 r. przez Michela Barnier, Komisarza ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. Komisarz Barnier będzie honorowym gościem konferencji i na wstępie debaty przedstawi podjęte i planowane działania na szczeblu unijnym w kluczowych sektorach jednolitego rynku. Uroczystego otwarcia Forum dokona Wicepremier, Minister Gospodarki Pan Janusz Piechociński. Z ramienia Parlamentu Europejskiego współorganizatorką Forum jest europosłanka Pani Róża Thun, pomysłodawczyni Forum Jednolitego Rynku, dwukrotna laureatka nagrody europosłanki Roku w kategorii rynek wewnętrzny.
13.10.2013 11:45  |  
Jak poradzić sobie z problemem uchodźstwa i handlu ludźmi w Europie? Tematy bieżące po ostatnim posiedzeniu Parlamentu Europejskiego, ale także i historia wspólnoty i przygotowania do przyszłorocznych wyborów. O tym między innymi rozmawiali goście Jerzego Kisielewskiego w studiu VOX FM. A byli nimi profesor Bogusław Liberadzki, poseł do PE i publicysta zajmujący się tematyką europejską Maciej Zakrocki.
fot. "© European Union 2012 - European Parliament".
W tym programie wyemitowaliśmy również rozmowę naszego brukselskiego korespondenta Wiktora Dąbkowskiego z kwestorem Lidą Goeringer de Odenberg, która zajmuje się dziełami sztuki, które można podziwiać na korytarzach i w gabinetach parlamentarnych.
07.10.2013 20:51  |  
Budżet europejski na kolejne lata, a także sytuacja kobiet na rynku pracy i ułatwienia dla tych, które chcą wrócić z urlopu macierzyńskiego. Co można, a co koniecznie trzeba poprawić? Między innymi na te tematy toczyła się niedzielna dyskusja w studiu VOX FM. Gościem Jerzego Kisielewskiego była posłanka do PE Sidonia Jędrzejewska, która na co dzień w parlamencie zajmuje się kwestiami budżetowymi.