voxfm.pl  /  Artykuły polecane  /  Zakochaj się w Warszawie! Dokładniej w Bulwarach Wiślanych | 14.06


Zakochaj się w Warszawie! Dokładniej w Bulwarach Wiślanych | 14.06

Podziel się ze znajomymi
Zakochaj się w Warszawie! Dokładniej w Bulwarach Wiślanych | 14.06

Zakochaj się w Warszawie!/fot. mat. pras.

14-06-2017

Zakochaj się w Warszawie! Dokładniej w Bulwarach Wiślanych! Te już dostępne dla warszawiaków i nie tylko ;) Sprawdź jakie atrakcje czekają!Otwieramy kolejny fragment bulwarów. Zakończyły się prace na budowie drugiego odcinka nadwiślańskich bulwarów. Od środy mieszkańcy mogą korzystać z przestrzeni między mostem Świętokrzyskim a ul. Karową, na której w najbliższych dniach odbędzie się cykl imprez z licznymi atrakcjami. To będzie kolejny ciekawy punkt na mapie warszawskiej przestrzeni rekreacyjnej.

Na 800 metrowym fragmencie bulwarów między mostami Świętokrzyskim a Śląsko-Dąbrowskim do dyspozycji odwiedzających będą falujące ławki, plaża z tarasami solarnymi, figury ryb wiślanych, czy schody do samej rzeki. Ponadto na użytkowników czekają m.in. kamienna posadzka, plac „Uniwersytecki” ze sceną oraz „Park Żywej Rzeki”. Już od środy zapraszamy do odkrywania niespodzianek, które mają nowe bulwary. - Przywracamy Wisłę mieszkańcom. To miejsce jest nie do poznania – dziesięć lat temu rosły tu tylko krzaki. Teraz jest Centrum Nauki Kopernik, stacja drugiej linii metra i nowe bulwary. Bulwary to jedna z najatrakcyjniejszych przestrzeni w naszym mieście, alternatywa odpoczynku na świeżym powietrzu, która uzupełnia bogatą ofertę rzecznych atrakcji.

Mam nadzieję, że warszawiacy chętnie będą korzystali z tego miejsca. Kolejny odcinek bulwarów oddajemy mieszkańcom i turystom w Roku Rzeki Wisły, co również jest symboliczne – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy. Dzięki sprzyjającej pogodzie poziom wody na Wiśle opadł do stanu pozwalającego dokończyć prace przy plaży, która znajduje się w pobliżu Centrum Nauki Kopernik na wysokości ulicy Lipowej. Na całej długości tego odcinka – od mostu Świętokrzyskiego do ul. Karowej – położony jest też asfalt na drodze rowerowej. Na tym fragmencie nadrzecznej promenady znalazło się też miejsce na niewielki, przeznaczony na kameralne występy, amfiteatr. Razem z kolejnym odcinkiem otworzy się również pierwszy z budowanych pawilonów zwany „plażowym”. Podzielony został na część gastronomiczną, toaletę publiczną, natryski, wypożyczalnię leżaków i koszy wiklinowych, które są absolutną nowością na bulwarach.

Na bulwarze pojawiły się również figury ryb, a między nimi zainstalowana została fontanna, która przyciągać ma m.in. bogatą iluminacją. Na bulwarach pojawiło się również sporo zieleni. Tylko na otwieranym odcinku posadzono m.in. około 30 grabów, 7 lip, 5700 wierzb purpurowych „Nana”, 1900 berberysów, 1080 płożących berberysów „Green carpet” czy 2000 wierzb wiciowych. Powoli zbliża się również finał prac na odcinku od ul. Karowej do mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Tutaj wykonawca powinien zakończyć roboty do 30 czerwca. Na ukończeniu jest także konstrukcja przejścia podziemnego na wysokości ul. Bednarskiej - wciąż formowany jest teren bulwarów, tak, by mogły cumować tu statki. Budowa przejścia zakończy się jeszcze w czerwcu.

Ostatnie prace trwają również wewnątrz nadwiślańskich pawilonów. Ich konstrukcja została posadowiona na specjalnych pływakach i przymocowana do masywnych pylonów. Dzięki temu są one odporne na okresowe zalewanie w czasie bardzo wysokich stanów wód. To jednak nie koniec działań na lewym brzegu Wisły. Trwa konkurs, który wyłoni projektanta nadwiślańskich bulwarów na odcinku od mostu Świętokrzyskiego do Cypla Czerniakowskiego. Koszty budowy bulwarów po rozliczeniach wyniosą najprawdopodobniej około 60 mln zł. Projektantami bulwarów wiślanych są dwie pracownie: RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa oraz Artchitecture. Prace związane z budową bulwarów wykonuje firma Skanska.

Długi weekend na bulwarach Nad bulwarach długi weekend startuje już w środę. Będzie można pobawić się na koncertach, wziąć udział w eksperymentach, obejrzeć „wodne” performance. A przede wszystkim na własne oczy przekonać się jak wygląda nowa, nadwiślańska przestrzeń. Długi weekend na nowym bulwarze zacznie i zakończy się koncertowo! W środę na plenerowej scenie na specjalnym koncercie „Tu bije serce stolicy!” z okazji otwarcia nowego odcinka bulwarów wystąpią kolejno Bovska, Stanisława Celińska i Warszawskie Combo. Zagra także Reni Jusis. A to dopiero początek. Dobre sąsiedztwo zobowiązuje, więc bogaty program przygotowało mieszczące się nieopodal Muzeum nad Wisłą oraz Centrum Nauki Kopernik. Muzeum od czwartku zaprasza na cykl wydarzeń związanych z finisażem pierwszej wystawy „Syrena herbem twym zwodnicza”. W pawilonie wystawowym i najbliższej okolicy zaplanowano m.in. warsztaty, oprowadzania, koncerty. Część cyklu odbędzie się bezpośrednio nad rzeką, czemu sprzyja nowa infrastruktura – w tym amfiteatr. To właśnie w nim w piątek wieczorem zaprezentowany zostanie „Abisal/Tonal” - wideoperformans Anny Zaradny z muzyką na żywo. Organiczne brzmienia syntezatorów analogowych, muzyki elektronicznej i przetworzonego kobiecego głosu, staną się ilustracją dla kręconych w latach 20. i 30. pionierskich filmów francuskiego biologa i autora cykli przyrodniczych Jeana Painlevy. W niedzielę zaś z wysokości tej nowej przestrzeni koncertowej oglądać będzie można performance na łodziach z udziałem Agnieszki Brzeżańskiej, Ewy Ciepielewskiej, Dominiki Olszowy, Marii Kozłowskiej, squirt girls (Justyny Górowskiej i Izabeli Koczanowskiej) oraz koncert muzyki improwizowanej Patryka Zakrockiego i gości. W niedzielę wieczorem w amfiteatrze wystąpi plejada gwiazd rodzimego folku. Centrum Nauki Kopernik w długi nadwiślański weekend również wychodzi ze specjalnym programem, tyle że doświadczalnym. W środę i niedzielę ubrani na czerwono animatorzy będą zachęcać osoby przechadzające się po bulwarach do poznania żywiołów związanych z rzeką – wody i powietrza.

Dzięki nim spacerujący nowootwartymi bulwarami będą mogli sprawdzić jak powstaje wir wodny, czy da się „wdmuchnąć” kulkę do pustej butelki, zatopić nurka Kartezjusza i ukryć telefon w balonie. Na nowym bulwarze spacerowiczów powitają również warszawscy plażowi. W nadrzecznym punkcie na wysokości muzeum będzie od nich wypożyczyć leżaki a także sprzęt rekreacyjny i sportowy. Przez cały długi weekend działać też będzie Kiosk „Przekroju” – miejsce spotkań z redakcją kwartalnika oraz otwartych warsztatów. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Szczegółowy program znajduje się w załączeniu.

Komentarze