voxfm.pl  /  Wiadomości  /  PiS kontra UE; ważą się losy Tuska


PiS kontra UE; ważą się losy Tuska

Podziel się ze znajomymi
PiS kontra UE; ważą się losy Tuska

www.sxc.hu

09-03-2017

Polski rząd stawia na jedną kartę i nie zamierza popierać Donalda Tuska. W kuluarach mówi się o bojkocie, a unijni przywódcy liczą na porozumienie.

Szantaż, partyjne gierki kosztem Unii Europejskiej. Niemiecka telewizja publiczna ARD krytykuje polski rząd za zamieszanie wokół Donalda Tuska. Komentatorzy się dziwią, ale PiS jest gotów zrobić wiele, by swojego politycznego rywala pozbawić stanowiska. Nieoficjalnie mówi się, że może skorzystać z tzw. kompromisu luksemburskiego czyli będzie domagał się jednomyślnego głosowania. Unijni przywódcy muszą podjąć trudną decyzję - albo poprą Tuska wbrew Polsce albo ugną się pod naciskiem rządu PiS. Głosowanie rozpoczyna się o 15:30.

Jak dotąd żadne państwo nie zgłosiło swojego kandydata, a forsowanego przez PiS Jacka Saryusz-Wolskiego popiera tylko polski rząd. Premier Słowacji stwierdził, że Donald Tusk powinien być wybrany i to jak najszybciej, zanim PiS zdoła to zablokować.

Walka z Donaldem Tuskiem trwa na całego, nie tylko w Brukseli. PiS wyemitował spot, który ostro uderza w byłego premiera. Autorzy zarzucają mu popieranie polskiej opozycji, angażowanie się w spór wewnątrz kraju, Brexit i napływ uchodźców... "Wasza propaganda jest na poziomie sowieckim" - tak spot skomentował na Twitterze poseł PO Sławomir Nitras.


Komentarze