Kandydaci na rachmistrzów zgłaszali się do urzędów miast lub gmin. Chętnych do pracy przy Spisie Powszechnym 2021 jest bardzo dużo, dlatego decydujący będzie wynik końcowego testu. W Olsztynie potrzeba siedemdziesięciu rachmistrzów, a zgłosiło się 155 osób.
Wszyscy zarejestrowani kandydaci po szkoleniu zdalnym, które organizuje urzad statystyczny podejdą do egzaminu – wyjaśnia Marta Bartoszewicz, rzeczniczka olsztyńskiego ratusza.
Szkolenie, egzamin, zatrudnienie
Zadaniem rachmistrzów będzie pomaganie GUS-owi w zbieraniu informacji o naszej sytuacji ekonomicznej i demograficznej. W całym województwie potrzeba około 600 rachmistrzów,a zgłosiło się około 1100 osób. W Olsztynie będzie to 71 osób. Z kolei w Ełku potrzeba 26 rachmistrzów. Rachmistrz może liczyć na wynagrodzenie. Stawka wynosi 6 złotych od każdego wykonanego wywiadu.
Spis Powszechny od kwietnia do września
Spis Powszechny 2021 potrwa trzy miesiące. Udział w badaniu jest obowiązkowy. Tegoroczny spis będzie różnił się od poprzedniego. Z powodu epidemii, ale też dzięki możliwościom technologicznym, sami będziemy mogli się spisać, za pośrednictwem internetu. Portal zostanie uruchomiony w dzień startu spisu, czyli 1 kwietnia. Ci, którym z komputerem nie po drodze, mogą spisać się przez telefon. Ostatecznością będzie wizyta w urzędzie gminy lub statystycznym.
Źródło: Narodowy Spis Powszechny 2021 w Olsztynie. Trwają szkolenia rachmistrzów [AUDIO]