Dawcy muszą przede wszystkim spełniać podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi. Są też dodatkowe warunki - RCKiK pobierze plazmę wyłącznie od osób, które:
- przechorowały Covid-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji pacjent/gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe,
- odczekały 14 dni od zakończenia izolacji lub od daty uzyskania dodatniego wyniku badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2
- są w wieku 18-65 lat;
- w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Ważne: każdy ozdrowieniec musi się wcześniej skontaktować z Działem Dawców w celu ustalenia terminu wizyty - nie ma możliwości oddawania osocza bez wcześniejszego ustalenia terminu! Wystarczy zadzwonić pod nr tel. 574 782 025 lub 574 782 039 albo napisać mail na adres: [email protected]. W mailu należy przesłać: swoje imię i nazwisko, numer telefonu oraz dokument potwierdzający zakażenie SARS-CoV-2 / dodatni wynik przeciwciał anty-SARS-COV-2.
W związku z dużą liczbą zgłoszeń kontakt lekarza z Działu Dawców może nastąpić w ciągu kilku dni.
W poznańskim RCKiK ozdrowieńcy mogą oddać również krew pełną - mogą to zrobić w siedzibie głównej w Poznaniu (przy ul.Marcelińskiej) oraz w oddziałach terenowych RCKiK.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]
Każdy, kto zdecyduje się oddać osocze w Poznaniu, otrzyma zestaw upominków w ramach miejskiej akcji "kropla dobra". W jego skład wchodzić będą: torba z tkaniny i maseczka ochronna oraz voucher, który można będzie wymienić na bilety w jednostkach kultury, sportu i rekreacji.
Równocześnie - w związku z nowymi przepisami - od 26 stycznia dawcom krwi lub osocza przysługują dwa dni wolne od pracy. To zasada, która obowiązuje jednak tylko podczas epidemii.
Od początku realizacji akcji "kropla dobra" (od 23 lutego) do 2 kwietnia osocze oddało 466 osób.
Źródło: Miasto apeluje: osocze ozdrowieńców nadal potrzebne