Dekadę temu, w 2011 roku było ich tylko 26. W kolejnych latach liczba się zwiększała. W roku 2017 liczba przekazywanych lokali wzrosła ze 104 do 291 mieszkań. W 2019 roku po raz pierwszy w historii udało się przekazać poznaniakom ponad 300 lokali, a dokładnie 346 - informuje ZKZL.
Nowe inwestycje, skuteczniejsze zarządzanie procesem zagospodarowania pustostanów, usprawnienie procesów remontowania i ofertowania mieszkań to najważniejsze z czynników, dzięki którym liczba oddanych mieszkań jest rekordowa. Cztery ostatnie lata działalności ZKZL to zdecydowany progres w zakresie najmu miejskich lokali. W tym czasie liczba przekazywanych „M” wzrosła aż o 280% - mówi Łukasz Kubiak, rzecznik ZKZL.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych realizuje politykę mieszkaniową między innymi poprzez zarządzanie lokalami miejskimi i wynajmowanie ich rodzinom kwalifikującym się do objęcia pomocą mieszkaniową.
Prawo do ubiegania się o lokal wchodzący w skład miejskiego zasobu przysługuje poznaniakom, którzy spełniają określone w uchwale Rady Miasta kryterium dochodowe. W dalszej kolejności następuje ocena punktowa złożonych wniosków w oparciu o kryteria określone w uchwale. Na tej podstawie Prezydent Miasta Poznania określa minimalną liczbę punktów, którą należy posiadać, żeby otrzymać lokal od Miasta w danym roku. W związku ze zmianami w uchwale, od stycznia 2021 roku, Prezydent określa na początku roku minimalną liczbę punktów a nabór wniosków odbywa się przez cały rok kalendarzowy.
W tym roku ZKZL zakończy inwestycje przy ul. Hulewiczów oraz ul. Opolskiej. To właśnie tam powstają kolejne mieszkania komunalne.