W Międzynarodowym Dniu Celnictwa (26 stycznia) warto zauważyć, że praca celnika to nie tylko granica, przemyty i kontrole celno - skarbowe. Jak się okazuje celnicy pracują też w laboratorium. A przemyskie laboratorium celno - skarbowe jest jednym z pięciu w całej Polsce, działających w strukturach Krajowej Administracji Skarbowej.
Jakie badania wykonuje się w przemyskim laboratorium KAS?
Badane są tu wyroby spirytusowe i inne towary zawierające w składzie alkohol etylowy, ale także chemikalia organiczne i produkty na ich bazie (np. preparaty do prania, preparaty czyszczące, farby i lakiery, rozpuszczalniki), tworzywa sztuczne, związki nieorganiczne czy substancje psychoaktywne. To także metale i niemetale, surowce i półprodukty przemysłu metalurgicznego, materiały włókiennicze, tekstylia, zabawki, skóry, drewno czy produkty rolno-spożywcze. Badania dotyczą również sprawdzania autentyczności dokumentów oraz zatrzymywanych podczas kontroli automatów i urządzeń do gier.
Po co wykonuje się takie badania?
Badania składu towarów mają na celu m.in. właściwą taryfikację, właściwy pobór należnych podatków np. akcyzy, sprawdzenie jakości towarów, a także zapewnienie bezpieczeństwa oraz zdrowia konsumentów.
Jakim sprzętem dysponuje przemyskie laboratorium KAS?
Laboratorium wyposażone jest w nowoczesny sprzęt analityczny, obsługiwany przez doświadczonych analityków. W 2020 roku analitycy przemyskiego laboratorium celno- skarbowego wykonali ponad 10 tysięcy analiz i przebadali ponad 2 tysiące próbek towarów. Jak pokazały wyniki - w 80 % przebadanych próbek stwierdzone zostały nieprawidłowości.
Polecany artykuł:
Nowoczesna aparatura badawcza umożliwia zastosowanie m.in. następujących technik analitycznych: chromatograficznych, spektralnych, mikroskopowych, a także klasycznych analizy chemicznych.
POSŁUCHAJ, mówi Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie:
Laboratorium posiada wydany przez Polskie Centrum Akredytacji certyfikat akredytacji laboratorium badawczego Nr AB 826 potwierdzający spełnienie wymagań normy PN-EN ISO/IEC 17025:2005.
Źródło: Laboratorium Celno - Skarbowe w Przemyślu w 2020 roku wykonało ponad 10 tysięcy analiz [AUDIO, FOTO, WIDEO]