Relikty drogi drewnianej pochodzą prawdopodobnie z przełomu XVII/XVIII w. W tym miejscu znajdował się wówczas jeden z głównych ciągów komunikacyjnych najbardziej rozbudowanego w Jarosławiu „Przedmieścia Krakowskiego” (Wola), a odkryta droga prowadziła od głównej bramy miejskiej - Bramy Krakowskiej w stronę Rzeszowa i Krakowa.
Roboty budowlane w centrum Jarosławia prowadzone są w ramach realizacji projektu pn. „Przebudowa ulic: Grunwaldzkiej, pl. Mickiewicza, 3-go Maja, Sikorskiego, Lisińskiego i Piekarskiej w Jarosławiu”.
Ulica Grunwaldzka w Jarosławiu wraz z zabudową i elementami otoczenia została włączona do wojewódzkiej ewidencji zabytków Zarządzeniem nr 11/2019 z dnia 07.03.2019 r. wydanym przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
"Pierwsze sygnały o wystąpieniu reliktów nawierzchni drewnianej w ciągu ul. Grodzkiej tut. urząd konserwatorski otrzymał 13.01.2021 r., zalecono wówczas prowadzenie dalszych prac inwestycyjnych pod nadzorem archeologicznym z uwagi na duże zniszczenia reliktów drogi i zły stan zachowania nawarstwień kulturowych wywołany wcześniejszymi robotami budowlanymi na odcinku ul. Grunwaldzkiej". - czytamy na stronie internetowej Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Ze względu na odkrycie roboty budowlane zostały wstrzymane, a inwestor zobowiązany jest do przeprowadzenia badań archeologicznych na odcinku ul. Grunwaldzkiej od miejsca odkrycia reliktów drewnianej drogi do zjazdu z ul. Grunwaldzkiej do Galerii „Stara Ujeżdżalnia”. Badania pozwolą na określenie chronologii i sprawdzenie jak na tym odcinku zachowała się droga drewniana.
Nie jest możliwe zachowanie tej drogi jej w miejscu znalezienia, ponieważ to ścisłe centrum miasta Jarosławia.
- W porozumieniu z burmistrzem Jarosławia i Dyrektorem Muzeum Kamienicy Orsettich znajdziemy takie miejsce, gdzie można by było wyeksponować fragment tej drogi. - powiedziała radiu ESKA Beata Kot, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Polecany artykuł:
- Obecnie czekamy na pełne rozpoznanie, żeby wiedzieć na jakim odcinku ta droga jest zachowana i w jakim fragmencie ją przeniesiemy w inne miejsce, w taki sposób, żeby pokazać mieszkańcom i turystom jak kiedyś wyglądała ta droga w obszarze ulicy Grunwaldzkiej. - powiedziała nam Beata Kot.