Akcja żonkile 2021 - to już dziewiąta edycja tego wyjątkowego wydarzenia. Jej najbardziej charakterystycznym elementem są małe papierowe żonkile, które mieszkańcy Stolicy przypinają do ubrań. Ten żółty kwiat stał się symbolem pamięci o poległych powstańcach z warszawskiego getta. Zbrojny zryw żydowskiej ludności Warszawy, skupionej przez okupantów na terenie zamkniętej dzielnicy, wybuchł 19 kwietnia 1943. Walki trwały do 16 maja i pochłonęły kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko hitlerowcom, jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. W każdą rocznicę Powstania w getcie warszawskim żonkile kładł pod pomnikiem Bohaterów Getta Marek Edelman - ostatni przywódca zrywu. Akcja żonkile towarzyszy więc uroczystościom ku czci ofiar. Co jeszcze należy wiedzieć o tegorocznej edycji?
Na ESKA Warszawa News znajdziecie najświeższe informacje ze stolicy! Polubcie naszą stronę na FB
Akcja żonkile 2021 - na czym polega?
Akcja żonkile upamiętnia Powstanie w getcie warszawskim. Udział może wziąć w niej każdy mieszkaniec Warszawy. Co roku na ulicach miasta dziesiątki wolontariuszy i wolontariuszek rozdawało przechodniom papierowe żonkile. W 2021, ze względu na obostrzenia sanitarne, organizujące akcję Muzeum POLIN postanowiło nie rekrutować nowych osób do pomocy. Żonkile dostaniemy więc od stałych współpracowników muzeum. Będą to robić przy stacjach metra: Politechnika, Centrum, Świętokrzyska, Ratusz Arsenał oraz przy dworcach Centralnym i Wileńskim. Ponadto żonkile będzie można pobrać z rocznicowych słupów (każdy słup będzie wyposażony w płyn do dezynfekcji rąk) zlokalizowanych w następujących miejscach:
- Rondo Waszyngtona / Stadion / kierunek Centrum
- Marszałkowska / Hoża / kierunek Mokotów
- Al. Solidarności / Żelazna / kierunek Centrum
- Pl. Wilsona / Krasińskiego / przystanek kierunek Centrum
- Puławska / Różana
Udział w akcji można wziąć również przez internet. Muzeum POLIN udostępnia szablon do wydrukowania i złożenia papierowych kwiatów.
W ramach akcji odbywają się też wydarzenia edukacyjne i kulturalne. Muzeum zachęca do udziału szkoły i biblioteki. Dla poszczególnych grup wiekowych przygotowano specjalną ofertę zawierającą pakiet materiałów edukacyjnych.
Akcja żonkile 2021 - ambasadorzy i ambasadorki
Każdego roku akcję żonkile wspierają znane polskie osobistości. W tym roku ambasadorami i ambasadorkami zostali: Bartosz Bielenia, Katarzyna Zielińska, Kayah, Magdalena Boczarska oraz Mariusz Szczygieł.
Akcja żonkile 2021 - data
Akcja żonkile 2021 odbywa się 19 kwietnia, w 78 rocznicę wybuchu Powtania w getcie warszawskim. W tym roku dzień ten wypada w poniedziałek. Warto jednak pamiętać, że wydarzenia związane z akcją startują już 81 kwietnia. Program obchodów możecie znaleźć na stronie Muzeum Polin.
Źródło: Akcja żonkile 2021 - co to za akcja? Kiedy się odbywa? [Najważniejsze informacje]