Dajmy mieszkańcom czas na przygotowanie się
Zdaniem aktywistów sejmik województwa powinien jak najszybciej przyjąć uchwałę w sprawie zakazu palenia węglem w Warszawie. Ten został rok temu zapowiedziany przez prezydenta miasta i urząd marszałkowski. - Taki zakaz powinien być przyjęty już teraz po to, żeby mieszkańcy wiedzieli, że za 4 lata zacznie on obowiązywać. Jeżeli sejmik podjął by teraz taką decyzję, to wszyscy dostaną jasny przekaz. Jeżeli ktokolwiek z właścicieli kotłów na węgiel w Warszawie będzie chciał go wymienić, to nie na kocioł węglowy bo takie kotły będą zakazane - mówi Piotr Siergiej z Warszawy Bez Smogu - Nie można mieszkańców stawiać w sytuacji w sytuacji, w której np. na rok przed wprowadzeniem zakazu powie się ludziom, że zakaz wchodzi już niebawem. To jest stawianie ludzi w sytuacji reżimu czasowego. Chcielibyśmy, żeby to się spokojnie rozłożyło w ciągu najbliższych kilku lat.
Władze Urzędu Marszałkowskiego zaznaczają, że nie siedzą bezczynnie - Od zeszłego roku po pierwsze przeprowadziliśmy analizy w zakresie skutków wprowadzenia różnych wariantów zakazu na terenie Warszawy jak i w jej sąsiedztwie. Poddaliśmy ocenie wpływ poszczególnych zakazów na wielkość stężenia zanieczyszczeń w powietrzu oraz tego jak będzie się zmieniała liczba osób narażonych na te zanieczyszczenia w momencie wprowadzania poszczególnych wariantów - mówi rzeczniczka urzędu, Marta Milewska - Przeprowadziliśmy w tym celu konsultacje z samorządami z Mazowsza ponieważ zmiana ta będzie ingerowała również w treść istniejącej już uchwały antysmogowej, a kwestia jakości powietrza w Warszawie to nie jest problem tylko i wyłącznie Warszawy, ale również okalających samorządów. Niestety ze względu na specyfikę tej sytuacji nie ma jednomyślności co do wielu elementów i działań wśród tych samorządów. Co nie zmienia faktu, że my nadal planujemy wprowadzić te obostrzenia.
Pierwszym wariantem ma być zakaz palenia węglem. Drugim - zakaz palenia wszystkimi paliwami stałymi, który planowo ma wejść w życie w 2028 roku.
Zakaz wejdzie, a co z dotacjami?
Czas mija, a dotacje topnieją. W tym roku na wymianę pieca w Warszawie można uzyskać 90% zwrotu kosztów. W przyszłym roku będzie to już 70%. Nie wiadomo, jak dotacje będą wyglądać w kolejnych latach. - Decyzje o ewentualnym wydłużeniu programu dotacji i jego wyglądzie zależy od rady miasta - mówi Karolina Gałecka z Urzędu Miasta - Wpływ na to będzie mieć tempo likwidacji pieców zarówno w 2021 jak i 2022 roku ale także kwestie budżetowe.
Ślimacze tempo i braki kadrowe
W zeszłym roku wymieniono zaledwie 526 kotłów. - To jest bardzo mała liczba. Wciąż mamy kilkanaście tysięcy do wymiany - przyznaje Piotr Siergiej. Szacunkowo w Warszawie jest 16 tysięcy takich kotłów. W kolejce czeka już ponad 2200 wniosków o dotację na wymianę. Zdaniem przedstawiciela Warszawy bez Smogu miasto potrzebuje więcej ludzi do analizowania wniosków o wymianę pieca a także do docierania do tych mieszkańców, którzy jeszcze nie planują wymiany. Docelowo w Warszawie może się pojawić nawet 6 tys. wniosków o wymianę pieca rocznie - jeśli wszyscy rzeczywiście będą chcieli zdążyć przed wejściem w życie zakazu w 2024 roku - Biuro, które zajmuje się przetwarzaniem wniosków potrzebuje wsparcia finansowego, potrzebuje etatów, potrzebuje pieniędzy po to, żeby te wnioski przetworzyć. Z drugiej strony to biuro powinno również lepiej docierać do właścicieli kopciuchów. Bo nie musimy wszystkich 2 mln mieszkańców Warszawy powiadamiać o tym, że te kopciuchy są do wymiany. Wystarczy, że powiadomimy 16 tys. tych osób tych domów, w których te kopciuchy się znajdują - mówi Siergiej.
Przedstawiciele stołecznego ratusza zapewniają, że obsada w tym dziale rośnie z roku na rok - W wydziale dotacji zatrudnione są obecnie 23 osoby - mówi Karolina Gałecka - Wydział składa się z zespołu merytorycznego rozpatrującego wnioski i kontrolnego, weryfikującego zakres inwestycji zgłaszanych do dofinansowania. W 2019 roku wydział dotacji liczył 5 pracowników, następnie zatrudniono etapami 9 pracowników w 2020 roku. W 2021 roku dołączyło kolejnych 9 pracowników.
Żeby usprawnić proces analizowania wniosków, ratusz zdecydował się w 2020 roku oddelegować do wydziału dotacji dodatkowych kilkunastu pracowników. Jeszcze w tym roku mają zostać tam zatrudnione kolejne osoby.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!
Źródło: Przestańcie zapowiadać, zacznijcie działać! Aktywiści apelują do władz Warszawy i województwa