Łomża. Złodziej kradł na oczach personelu i kamer!

i

Autor: pixabay Łomża. Złodziej kradł na oczach personelu i kamer!

Obywatel Ukrainy chciał uciec z łupem z Polski. Nie wpadłbyś na to, co próbował ukraść!

2021-06-15 13:32

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej wykryli 70 kg i 40 litrów nielegalnych... środków ochrony roślin. Do próby ich przewiezienia przez granicę przyznał się ukraiński kierowca autokaru - poinformowała IAS w Rzeszowie we wtorek.

Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie mł. asp. Edyta Chabowska, są to kolejne nielegalne środki ochrony roślin przechwycone przez podkarpacką KAS. Od początku roku zatrzymano łącznie ponad 540 kg i litrów środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia.

Dodała, że w tym przypadku funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Korczowej kontrolowali autokar jadący z Ukrainy do Kołobrzegu.

"Pojazd został prześwietlony urządzeniem RTG, z pomocą którego funkcjonariusze wykryli miejsca z ukrytym towarem. Było to blisko 150 opakowań środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia o łącznej wadze 70 kg oraz 40 litrów. Do przemytu przyznał się 40-letni kierowca autokaru, obywatel Ukrainy"

Dodała, że kierowca na poczet grożącej mu kary wpłacił 4000 zł. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Rzeczniczka rzeszowskiej IAS przypomniała, że na przewóz przez granicę środków ochrony roślin niezbędne jest zezwolenie ministra ds. rolnictwa.

"Wprowadzenie do obrotu nierejestrowanych i niedopuszczonych środków ochrony roślin może spowodować poważne zagrożenie dla środowiska. Są to preparaty o nieznanym składzie i działaniu. Stosowanie takich środków to ryzyko obniżonej skuteczności zabiegu, gorszej jakości plonu, zniszczenia plantacji a także skażenia środowiska" – wskazała Chabowska.

Dodała, że nielegalne środki ochrony roślin to także straty dla budżetu państwa z tytułu niezapłaconych należności celno-skarbowych.

"Tylko w tym przypadku należne cło i podatek VAT przekroczyły kwotę 5000 złotych" - przekazała. 

Ogródek działkowy
Źródło: Obywatel Ukrainy chciał uciec z łupem z Polski. Nie wpadłbyś na to, co próbował ukraść!