Będą sprawdzać gaz na Twojej klatce? Uważaj! To może być oszustwo

2021-09-23 11:17 hz
gaz
Autor: pixabay Zdjęcie ilustracyjne

Policjanci ostrzegają przed oszustami podającymi się za gazowników. Pukają do mieszkań pod pretekstem wymiany, czy sprawdzenia czujników gazu i proszą o zapłatę za usługę. Następnie wystawiają fałszywy dowód wpłaty. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy ufać takim osobom.

W środę po południu suwalscy policjanci otrzymali niepokojące zgłoszenie. Wynikało z niego, że do drzwi 79-letniej mieszkanki miasta zapukał mężczyzna podający się za pracownika gazowni. Twierdził, że do 20 października w jej mieszkaniu będą wymieniane czujniki gazu. Nieznajomy poinformował seniorkę, że koszt takiej „usługi” to 300 złotych.

Kobieta uwierzyła w historię oszusta i przekazała mu żądaną sumę pieniędzy. Na potwierdzenie tego oszust wystawił suwalczance fałszywy dowód wpłaty.  

Policja przypomina, co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów:

  • nie otwieraj drzwi bez sprawdzania, kto stoi po drugiej stronie,
  • nie wpuszczaj do domu osób nieznajomych - upewnij się kim one są i poproś o okazanie legitymacji, dodatkowo telefonicznie warto sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika,
  • nie przechowuj w domu dużych kwot pieniędzy,
  • pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy osobom obcym,
  • unikaj podejrzanie korzystnych ofert, tym bardziej, jeżeli sprawa połączona jest z wymogiem podpisywania dokumentów, wpłatą zaliczki, ujawnieniem informacji, czy okazaniem swoich oszczędności,
  • współdziałaj z sąsiadami w zakresie wzajemnej ochrony i obserwacji mieszkań,
  • zgłaszaj policjantom informacje o podejrzanych osobach, które pojawiły się w waszej klatce, mieszkaniu, czy na posesji.
Raport z anteny 21.09, godz.10
Źródło: Będą sprawdzać gaz na Twojej klatce? Uważaj! To może być oszustwo
Nasi Partnerzy polecają