Duże zmiany na dworcu PKP. Zniknął peron. Niedługo znikną kultowe schody [ZDJĘCIA]

i

Autor: Łukasz Stepaniuk

Duże zmiany na dworcu PKP. Zniknął peron. Niedługo znikną kultowe schody [ZDJĘCIA]

2021-05-24 11:14

Wykonawca zerwał pierwszy peron na dworcu PKP w Białymstoku. Oznacza to, że rozpoczęła się przebudowa zasadniczej części stacji Białystok. Wkrótce przeprowadzony zostanie również demontaż kładki prowadzącej na dworzec od ul. św. Rocha. Kultowe schodki zastąpi podziemne przejście.

W ramach prac na stacji PKP w Białymstoku powstać mają 4 zadaszone perony wyposażone w udogodnienia dla pasażerów. Wśród nich znajdować się będzie m.in. dynamiczna informacja pasażerska informująca o godzinach odjazdów i przyjazdów pociągów oraz możliwych opóźnieniach czy przesiadkach. Kultową kładkę na dworzec prowadzącą z ul. św. Rocha zastąpi natomiast podziemne przejście. W ten sposób dworzec PKP i jego rejon zostaną przekształcone w Lokalne Centrum Sterowania usprawniające ruch pociągów i podnoszące poziom bezpieczeństwa podróżnych.

Zobacz też: Podlaskie dworce na sprzedaż. Zobacz, co jeszcze sprzedaje PKP [ZDJĘCIA]

Prace w ramach budowy Rail Baltici zakładają ponadto budowę nowego dworca na osiedlu Zielone Wzgórza. Pomiędzy stacją Białystok Starosielce i przystankiem Białystok Nowe Miasto powstaje łącznica kolejowa, a teren nieczynnych torów zostanie uporządkowany. Stworzenie dodatkowego, usprawniającego ruch pociągów w Białymstoku odcinka umożliwi bezpośredni przejazd z linii do Ełku (nr 38) na linię w kierunku do Czeremchy (nr 32). Dzięki temu pociągi nie będą musiały zmieniać kierunku na stacji Białystok.

Dworzec w Białymstoku po remoncie
Źródło: Duże zmiany na dworcu PKP. Zniknął peron. Niedługo znikną kultowe schody [ZDJĘCIA]