Dworzec PKP W Łapach może przejść remont [ZDJĘCIA]

i

Autor: UM w Łapach Budowa dworca w Łapach znalazła się na liście inwestycji do realizacji.

Dworzec w Łapach wkrótce może się zmienić. Jest szansa na remont [ZDJĘCIA]

2021-05-20 11:41

Budowa dworca w Łapach znalazła się na liście inwestycji do realizacji. Wielu mieszkańców zwraca uwagę, że budynek wyjątkowo szpeci tę okolicę. Przyznaje to także burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski, który od początku kadencji zabiega o zmianę tego stanu rzeczy.

13 maja do Urzędu Miejskiego w Łapach wpłynęło pismo od PKP S.A. z informacją, że Zarząd Spółki zamieścił miasto na liście lokalizacji ujętych do realizacji w ramach „Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023”. Z pisma wynika, że „PKP S.A. dokłada wszelkich starań, aby umożliwić realizację inwestycji polegającej na budowie nowego obiektu dla obsługi podróżnych na stacji w Łapach”. Władze miasta podkreślają, że to bardzo ważna i dobra wiadomość.

- Wszystko zależy od porozumienia PKP PLK, które jest odpowiedzialne za przebudowę linii kolejowej z właścicielem nieruchomości, czyli PKP S.A. - tłumaczy Krzysztof Gołaszewski, który obecnie prowadzi z władzami spółki uzgodnienia dotyczące przekazania dworca z powrotem dla PKP. - Dla nas bardzo ważna informacja jest taka, że jesteśmy na oficjalnej liście przebudowy dworców. Teraz trzeba dograć szczegóły.

PKP buduje w całej Polsce dworce w systemie modułowym. Burmistrz chciałby, aby w Łapach była tam też przestrzeń komercyjna, czyli sklepy i punkty usługowe.

Nowy dworzec PKP w Wasilkowie. Zobacz, jak będzie wyglądał

– Trwają prace analityczne mające na celu wypracowanie wariantu realizacji tego obiektu - informował we wtorek Michał Stilger, rzecznik PKP. - Niezbędnym elementem w przypadku tej inwestycji, który umożliwi realizację dalszych jej etapów – czyli wykonania prac projektowych i budowlanych – jest m.in. synchronizacja planów PKP S.A. z trwającą obecnie przebudową linii kolejowej Warszawa – Białystok, będącej częścią korytarza transportowego Rail Baltica. Więcej o szczegółach, w tym o harmonogramie inwestycji, będziemy mogli powiedzieć w późniejszym czasie. 

Burmistrz Krzysztof Gołaszewski liczy, że rozbiórka i prace przygotowawcze rozpoczną się szybciej niż wcześniej planowano, czyli jeszcze przed 2023 roku. Remont całej trasy kolejowej Białystok - Warszawa ma zakończyć się w 2024 roku.

Źródło: Dworzec w Łapach wkrótce może się zmienić. Jest szansa na remont [ZDJĘCIA]