Gejzer na Podlasiu odkryty w Puszczy Knyszyńskiej! Gdzie dokładnie się znajduje?

2021-04-01 8:38 hz
Gejzer w Puszczy Knyszyńskiej na Podlasiu [ZDJĘCIA]
Autor: Mateusz Duchnowski - Wrota Podlasia Na terenie Nadleśnictwa Żednia odkryto źródło geotermalne, prawdopodobnie gejzer. Na Podlasiu to zjawisko unikatowe.

Gejzer na Podlasiu odkryty w Puszczy Knyszyńskiej może stać się nową atrakcją turystyczną naszego regionu. Na niecodzienne bogactwo naturalne trafiły dwie koleżanki. Dociekliwe kobiety zorientowały się, że tryskający strumień jest ciepły i mocno wydostaje się z ziemi co kilka minut. Przypomina gejzery znajdujące się na Islandii.

Spis treści

  1. Gdzie jest gejzer na Podlasiu?
  2. Skąd się wziął gejzer na Podlasiu?
  3. Czym jest gejzer?

Dwie koleżanki, chcąc odetchnąć świeżym powietrzem, wybrały się na spacer do lasu. W pewnym momencie usłyszały, jakby coś nagle wybiło, a potem zasyczało. Okazało się, że w oddali zobaczyły strumień, który na pierwszy rzut oka przypominał fontannę w środku lasu. Gdy się do niego zbliżyły, zobaczyły, że woda wychodzi z ziemi, a promień jest dość wysoki. 

Czytaj też: Ciekawe, niezwykłe, tajemnicze. 15 magicznych miejsc na Podlasiu [ZDJĘCIA]

Gdzie jest gejzer na Podlasiu?

- Wyszłyśmy z psem na spacer. W pewnym momencie poczułyśmy, jakby wryło nas w ziemię. Nie wiedziałyśmy co się dzieje. Pomyślałyśmy, że wyczuł jakiś trop. Następnie usłyszałyśmy jakiś mocny trzask, syk, po czym gwałtownie spod ziemi wyłonił się strumień wody – dziwiły się mieszkanki – Byłyśmy w szoku. Często tędy przechodzimy i nigdy czegoś podobnego w tym lesie nie widziałyśmy – powiedziały kobiety, które o całej sprawie poinformowały miejscowe nadleśnictwo.

Dodały, że oprócz ekscytacji towarzyszył im ogromny strach oraz stres, ponieważ jak same podkreślają, nie spodziewały się, że takie zjawisko pojawi się w Puszczy Knyszyńskiej w czasie zwykłego, codziennego spaceru. Do tej pory sądziły, że na świecie wszystko się może zdarzyć, lecz nie zdawały sobie sprawy, że mogło się to mieć miejsce na obszarze regionu podlaskiego. Mieszkanki całe zdarzenie nagrały telefonem.

Nadleśnictwo Żednia, które zareagowało na zgłoszenie tej sytuacji przez kobiety, postanowiło przyjrzeć się sprawie niespotykanego do tej pory na obszarze Polski odkrycia. Jak zauważył leśniczy, gejzer na Podlasiu wygląda oryginalnie. Źródełko nie rozlewa się po ziemi, a tryska. Strumień przypomina gejzer, a woda jest ciepła.

Gejzer w centrum Poznania. Awaria wodociągowa przy ul. Ratajczaka

Skąd się wziął gejzer na Podlasiu?

– Woda pochodzi prawdopodobnie z natłoku wód gruntowych, które w tym roku były bardzo obfite poprzez długo zalegającą pokrywę śniegu – powiedział leśniczy. – Woda opadowa i ze śniegu zaczęła schodzić do wód gruntowych, a ich przepełnienie spowodowało wybicie do góry tej wody ciepłej, która się znajduje bliżej jądra ziemi.

Jak zaznaczył leśniczy, temperatura gejzeru wynosi 60 st. C. Zwrócił uwagę, że na większej głębokości poziom temperatury wody może być wyższy.

Nadleśnictwo zaintrygowane tą niecodzienną sytuacją postanowiło zawiadomić kompetentne organy w Polsce, aby zbadać właściwości tego źródła, jego zasobność oraz wydajność. Jednocześnie leśnicy wyrazili ekscytację, że takie niezwykłe odkrycie przydarzyło się na tym terenie.

Na obszarze Puszczy Knyszyńskiej możemy znaleźć liczne źródełka i rzeczki. Jest ich około 400.

Czym jest gejzer?

Gejzer to szczególne źródło termalne, źródło ciepłe, źródło gorące lub cieplica jest uznawane za źródło, z którego wypływa woda z głębi ziemi o temperaturze wyższej o co najmniej 5 st. C od średniej rocznej temperatury powietrza na danym obszarze (według klasyfikacji hydrogeologicznej) lub wyższej niż 20 st. C.

Przypominamy również, że dziś mamy 1 kwietnia!

Źródło: Gejzer na Podlasiu odkryty w Puszczy Knyszyńskiej! Gdzie dokładnie się znajduje?