Kontrola prędkości / zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu Kontrola prędkości / zdjęcie ilustracyjne

Kaskadowy pomiar prędkości w województwie podlaskim. Policjanci będą stali jeden za drugim

2021-06-02 8:45

Od rana do późnych godzin wieczornych w środę policjanci z województwa podlaskiego będą prowadzili kaskadowy pomiar prędkości. Działania prowadzone będą szczególnie w miejscach, gdzie często kierowcy popełniają wykroczenia, a także gdzie najczęściej dochodzi do wypadków. Policjanci apelują o zdjęcie nogi z gazu.

- Dziś od rana do późnych godzin wieczornych policjanci prowadzą kaskadowy pomiar prędkości. Apelujemy o zdjęcie nogi z gazu i ostrożność na drogach naszego województwa - poinformował Marcin Gawryluk z zespołu prasowego podlaskiego policji.

Największym nadzorem zostaną objęte m.in. miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość.

Odcinkowy pomiar prędkości (w skrócie OPP) to system służący do rejestrowania przekroczenia dopuszczalnej prędkości pojazdów na kontrolowanym odcinku drogi. W przeciwieństwie do fotoradaru nie mierzy prędkości w kontrolowanym punkcie, ale sprawdza średnią prędkość na wyznaczonym odcinku. Na początku i końcu kontrolowanego odcinka ustawione są aparaty fotograficzne lub kamery rejestrujące wszystkie pojazdy.

System automatycznie odczytuje numery rejestracyjne i oblicza czas przejazdu pomiędzy sprawdzanymi punktami. Na jego podstawie obliczana jest średnia prędkość. Jeśli jest wyższa od dozwolonej, kierowca otrzymuje mandat na takiej samej zasadzie jak w przypadku zdjęcia z fotoradaru.

System jest o tyle skuteczny, że działa przez całą dobę i bez względu na warunki pogodowe – jeśli widoczność jest ograniczona, kamery namierzają auto za pomocą podczerwieni

Raport z anteny 1.06, godz.10
Źródło: Kaskadowy pomiar prędkości w województwie podlaskim. Policjanci będą stali jeden za drugim