Nowa atrakcja turystyczna w Białymstoku. Tak będą wyglądać WidziMisie [ZDJĘCIA]

Widzimisie w Białymstoku - projekt [ZDJĘCIA]
Autor: mgr Damian Kucaba / BernieCB

Widzimisie w Białymstoku będą nową atrakcją - zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających stolicę Podlasia. W różnych punktach miasta będzie można natknąć się na rzeźby „WidziMisiów”. Opublikowano wyniki konkursu na projekt figurek. Wiadomo, jak będą wyglądać oraz gdzie dokładnie zostaną ustawione.

Znamy już wyniki otwartego konkursu rzeźbiarskiego na opracowanie koncepcji projektowej 8 form rzeźbiarskich – figurek misiów-niedźwiadków. Do urzędu wpłynęły 4 oferty. Sąd konkursowy przyznał nagrody i wyróżnienie uczestnikom, którzy w terminie złożyli prace konkursowe.

Pierwsze miejsce przyznano projektowi Damiana Kucaby, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (9 tys. zł).

Drugie miejsce przypadło w udziale Joannie Gęsiorskiej-Duszyńskiej, absolwentce Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (3 tys. zł).

Trzecie miejsce zajęła praca Michała Furmaniaka, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2 tys. zł).

Natomiast wyróżnienie trafiło do Jakuba Maliszewskiego, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (1 tys. zł). Kolejnym krokiem będzie podjęcie negocjacji ze zwycięzcą konkursu dotyczących realizacji projektu.

- Pierwsza edycja konkursu przeprowadzona w 2019 r. została nierozstrzygnięta, dlatego teraz odbył się nowy konkurs na opracowanie koncepcji projektowej figurek - tłumaczy Agnieszka Błachowska z białostockiego magistratu. - Prace konkursowe można było składać do 1 kwietnia. Konkurs był skierowany do dyplomowanych rzeźbiarzy, artystów plastyków, architektów i konserwatorów dzieł sztuki, a także pracowni artystycznych i firm zajmujących się projektowaniem obiektów małej architektury. 

Raport z anteny 27.04, godz.10
Sonda
Czy podoba Ci się pomysł stworzenia w Białymstoku WidziMisiów?

Widzimisie w Białymstoku - gdzie będą ustawione?

Jak poinformowało Miasto Białystok, figurki „WidziMisiów” wyznaczą nowy miejski szlak turystyczny „Białystok WidziMisie”. To pomysł zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2018, na którego realizację zagłosowało ponad 630 mieszkańców. Według projektu rzeźby mają pojawić się w charakterystycznych miejscach w mieście oraz tych mniej znanych, ale nieprzypadkowych – wybranych ze względu na kontekst historyczny lub kulturowy. Niedźwiadki zostaną ustawione między innymi przy:

  • Alei Bluesa (Miś Bluesman),
  • ul. L. Zamenhofa (Miś Ursido),
  • ul. Mickiewicza (Miś Hetman),
  • ul. Sienkiewicza (miś Aktor),
  • na Placu NZS (Miś Student).

Na realizację projektu „Białystok WidziMisie” przeznaczono 85 tys. zł. 

Źródło: Nowa atrakcja turystyczna w Białymstoku. Tak będą wyglądać WidziMisie [ZDJĘCIA]
Nasi Partnerzy polecają