Nowe dotacje dla firm z podlaskiego. Zobacz, jak dostać bezzwrotną pożyczkę

2021-01-22 8:05 natu
Nowe dotacje dla firm z podlaskiego
Autor: pixabay Nowe dotacje dla firm z podlaskiego

Kolejna odsłona Podlaskiego Pakietu Gospodarczego oraz konkurs na rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego, a także prowadzenie badań nad nowymi produktami to dodatkowe wsparcie, które będzie dostępne dla przedsiębiorców w 2021 roku. Taką decyzję podjął w czwartek (21.01) zarząd województwa podlaskiego, dodając do harmonogramu naborów wniosków dwa konkursy właśnie dla firm.

- Tak jak zapowiadaliśmy, wygospodarowaliśmy kolejne fundusze unijne na pomoc naszym przedsiębiorcom w czasie pandemii. W ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego już niedługo uruchomimy aż 25 mln zł na sfinansowanie kapitału obrotowego – zapowiada Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Nowe dotacje dla firm z województwa podlaskiego

W ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego wsparcie mogą otrzymać firmy odnotowujące straty w związku z pandemią COVID-19. Chodzi o mikro i małe przedsiębiorstwa. Wnioski będą zbierane już od lutego, a budżet projektu to aż 25 mln zł.

Pakiet stanowić ma pomoc w bieżącym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Dotacje firmy mogą przeznaczyć na zaspokojenie najważniejszych potrzeb, m.in.:

  • zakup towarów i materiałów do produkcji,
  • spłatę zobowiązań kredytowych,
  • artykuły sanitarne i zakup ochronnej odzieży służbowej.

Dotacja będzie bezzwrotna, a firmy nie muszą ponosić kosztów związanych z realizacją projektu i wkładem własnym.

Tego typu bezzwrotna pożyczka była dostępna już w ubiegłym roku. Wówczas podlascy przedsiębiorcy uzyskali dofinansowania, dopłaty do wynagrodzeń pracowników i dotacje na kapitał obrotowy. Jak informuje urząd marszałkowski, w ramach Podlaskiego Pakietu Gospodarczego firmy uzyskały już 177 mln zł wsparcia i to nie koniec pomocy.

ESKA XD #014

Nowe dotacje dla firm na projekty badawcze

Bezzwrotna pożyczka dla małych i średnich firm z województwa podlaskiego to jednak nie wszystko. W ramach PPG w harmonogramie pojawi się jeszcze jeden konkurs dla przedsiębiorców. Jego budżet wynosi 8 mln zł. Firmy będą mogły składać wnioski na projekty związane z rozwojem zaplecza badawczego – zakup sprzętu do laboratorium, inwestycje w aparaturę.

Wsparcie będzie udzielane na prowadzenie przez przedsiębiorstwo prac badawczo- rozwojowych, gdzie elementem projektu może być również wdrożenie wyników tych prac. Inwestycje w taką infrastrukturę pozwolą na wytwarzanie lepszych produktów w bardziej nowoczesnych technologiach. Dzięki temu podlaskie firmy zdobędą lepszą pozycję na rynku – będą bardziej konkurencyjne.

Nabór wniosków na tego typu projekty rozpocznie się w kwietniu tego roku.

Nowy harmonogram oraz informacje o konkursach będą dostępne na stronie Regionalnego Programu Operacyjnego.