Koronawirus w Polsce, 28 lipca. Wariant delta. Ile jest dziś zakażeń w woj. wielkopolskim? [28.07.2021]

i

Autor: Pixabay.com Koronawirus w Polsce, 28 lipca. Wariant delta. Ile jest dziś zakażeń w woj. wielkopolskim? [28.07.2021]

PODWÓJNE zakażenie koronawirusem odkryte w Polsce. Jak to możliwe? Naukowcy byli w szoku!

2021-07-27 9:10

Zaskakujące odkrycie naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze ujawnili przypadku zakażeń dwoma wariantami koronawirusa jednocześnie. W jednej próbce znajdowała się odmiana brytyjska i indyjska.

Podwójne zakażenie koronawirusem. Odkrycie naukowców z Białegostoku

Naukowcy z Białegostoku odkryli przypadki zakażenia jednej osoby dwoma wariantami koronawirusa. Po raz pierwszy taką sytuację odnotowano na przełomie maja i kwietnia tego roku. W jednej próbce miały znajdować się warianty brytyjski i indyjski. Początkowo naukowcy myśleli, że zaszła jakaś pomyłka. Jak to możliwe, że jedna osoba może być zakażona dwoma wariantami?

Burza w Łodzi. Poranne oberwanie chmury nad miastem. Rozlewiska na ulicach

Trudno powiedzieć. Tu jest sporo zmiennych. Co ciekawe, w przypadku wirusa Sars-CoV-2 nie jest możliwa tzw. rekombinacja. Co to znaczy? Otóż, kiedy spotkają się dwie osoby zakażone dwoma różnymi wariantami koronawirusa i wzajemnie się zainfekują, to nie może dojść do połączenia się tych szczepów w jeden. Ich materiały genetyczne nie mogą się wymieszać. W związku z tym, może dojść do koinfekcji, czyli jednoczesnego występowania dwóch szczepów wirusa u jednego pacjenta. Jak to jest możliwe? Nie wiem. Ale wiem, że nie jest to niemożliwe - mówi doc. Radosław Charkiewicz z Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej przy UMB.

W ostatnich tygodniach potwierdzonych zostało 11 przypadków zakażenia pojedynczych osób dwoma wariantami koronawirusa.

To nie pierwszy taki przypadek na świecie. Kilka miesięcy temu zakażenie dwoma wariantami COVID-19 potwierdzono u 90-latki z Belgii. Podobne przypadki odnotowano również w Brazylii.

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?
Źródło: PODWÓJNE zakażenie koronawirusem odkryte w Polsce. Jak to możliwe? Naukowcy byli w szoku!