Siemiatycze. Miała prawo jazdy, ale dostała mandat. Zapomniała o jednej rzeczy

2020-12-21 14:08 hz
Siemiatycze. Miała prawo jazdy, ale dostała mandat
Autor: KPP Siemiatycze Siemiatycze. Miała prawo jazdy, ale dostała mandat

54-letnia kierująca dostała 200 zł mandatu, pomimo że posiadała prawo jazdy kat. B. Zapomniała o jednej istotnej rzeczy, na którą zwrócili uwagę sprawdzający ją policjanci.

Do niecodziennej sytuacji doszło w niedzielę, 20 grudnia, gdy siemiatyccy policjanci w trakcie patrolowania powiatowych dróg zatrzymali do kontroli pojazd. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że był on zarejestrowany jako czterokołowiec lekki, na który wymagane są uprawnienia kategorii AM. 54-letnia kierująca przekonana była, że wystarczy być osobą pełnoletnią i niewymagane są jakiekolwiek uprawnienia.

Za brak posiadanego pozwolenia 54-latka została ukarana mandatem karnym w wysokości 200 złotych.

Policjanci przypominają, że kategoria AM prawa jazdy uprawnia do kierowania:

  • motorowerem, rozumianym jako pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 centymetrów szcześciennych, lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 kilometrów na godzinę;
  • czterokołowcem lekkim, rozumianym jako czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 kilometrów na godzinę;

Wymagany wiek do uzyskania tej kategorii wynosi 14 lat. Przystąpienie do egzaminu przez osobę, która nie ukończyła 18 lat, uwarunkowane jest uzyskaniem pisemnej zgody rodziców lub opiekunów.

Oni zdążyli przylecieć z Wielkiej Brytanii przed lockdownem

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?