Strajk w dawnych białostockich „Uchwytach”. Pracownicy walczą o wyższe pensje

Strajk w dawnych białostockich „Uchwytach”. Pracownicy walczą o wyższe płace
Autor: pixabay.com Strajk w dawnych białostockich „Uchwytach”. Pracownicy walczą o wyższe płace

Pracownicy dawnych białostockich zakładów „Uchwyty” rozpoczęli strajk rotacyjny, domagając się wyższych zarobków. Chodzi o spółki: Bison S.A., Bison-Bial, Bison Nowe Technologie i Odlewni Białystok.

Związkowcy od wielu miesięcy negocjowali z szefami firmy kwestię wyższych wynagrodzeń. Domagali się po 600 złotych brutto podwyżki dla każdego pracownika. Według informacji „Polskiego Radia Białystok” nie osiągnięto porozumienia, fiaskiem zakończyły się również rozmowy z udziałem mediatora z listy Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

Czytaj także: Groźny wypadek w Ogrodniczkach. 4-latek trafił do szpitala

W poniedziałek (24 stycznia) przedstawiciele zarządu wysłali do mediów oświadczenie. Przedsiębiorstwo twierdzi, przez pandemię COVID-19 zanotowało mniejsze przychody ze sprzedaży, a mimo to nie obniżyło pensji. Ponadto wprowadziło program dobrowolnych odejść, a w lipcu 2021 roku podwyżki: dla wszystkich 3,5 procent. W tym miesiącu natomiast było to natomiast już 6,5 procent.

Pracownicy firmy nie kryją jednak oburzenia:

- Podwyżki były, nie powiem, że nie - od 1. stycznia 6,5 procent - ale i tak podejrzewam, że 60, 70 a może nawet 80 procent pracowników produkcji nie osiągnęło średniej zakładowej – powiedział Polskiemu Radiu Białystok rzecznik komitetu strajkowego Marian Szydłowski.

Dawne „Uchwyty” to jedno z najstarszych przedsiębiorstw w Białymstoku. Obecnie w zakładach Bison S.A., Bison-Bial, Bison Nowe Technologie i Odlewni Białystok zatrudnionych jest ponad 400 osób.

Pogrzeb rapera Karola Pjusa Nowakowskiego
Źródło: Strajk w dawnych białostockich „Uchwytach”. Pracownicy walczą o wyższe pensje
Nasi Partnerzy polecają