Straż miejska może wystawić nowy mandat, nawet na 500 zł. Jest jeden problem

2021-09-09 10:44 hz
Straż miejska może wystawić nowy mandat
Autor: Straż Miejska w Poznaniu Straż miejska może wystawić nowy mandat / Zdjęcie ilustracyjne

Straż miejska może wystawić nowy mandat wynoszący nawet 500 zł. Chodzi o przekroczenie prędkości za jazdę rowerem bądź hulajnoga elektryczną. Nowe uprawnienia napotkały jednak na jeden istotny problem. Strażnicy miejscy muszą bowiem mierzyć prędkość "na oko", ponieważ nie mają możliwości korzystania z fotoradarów.

Od poniedziałku 30 sierpnia strażnicy miejscy mają nowe uprawnienia. Mogą karać mandatami kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego i rowerzystów. Wszystko na mocy obowiązującego już rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które wprowadza do kodeksu nowe przepisy dotyczące jazdy m.in. hulajnogą elektryczną. Nowo wprowadzone przepisy obowiązują również rowerzystów.

Czytaj więcej: Straż miejska ma NOWE uprawnienia. Może karać mandatami pieszych, rowerzystów i... użytkowników hulajnóg elektrycznych

Straż miejska może wystawić nowy mandat, ale ma problem

Ponieważ żadne z wykroczeń nie figuruje na razie w taryfikatorze mandatów, za każde z nich, czyli za zbyt szybką jazdę i nieustąpienie pierwszeństwa, można otrzymać mandat w wysokości od 300 do 500 zł. Pojawił się jednak pewien problem. Chodzi o to, że strażnicy miejscy nie mają uprawnień do tego, by korzystać z fotoradarów, dzięki którym mogliby dokładnie zmierzyć i udowodnić przekroczenie dozwolonej prędkości. Muszą zatem robić to "na oko".

Raport z anteny 8.09, godz.10

Specjaliści zwracają uwagę na jeszcze jeden fakt, a mianowicie że wprowadzone prawo dotyczące użytkowników hulajnóg czy rowerzystów nie określa dokładnie, z jaką prędkością można poruszać się po chodniku lub drodze dla pieszych. Trudno zatem stwierdzić, do kogo dokładnie miałaby odnosić się "dozwolona prędkość" - do dziecka, osoby starszej czy w średnim wieku. Każda bowiem może poruszać się innym tempem.

Przypomnijmy, że nowe uprawnienia straży miejskiej przewidują, że najwyższy mandat można dostać za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu albo podobnie działającego środka.

Nowe testy sprawnościowe do policji jak dla 10-latka? Czy dałbyś/dałabyś radę??

Pytanie 1 z 8
MĘŻCZYŹNI: Rzut oburącz piłką o wadze 3 kg. Ile metrów muszą rzucić mężczyźni?
Nowe testy sprawnościowe do policji jak dla 10-latka? Czy dałbyś/dałabyś radę??
Źródło: Straż miejska może wystawić nowy mandat. Jest jednak jeden problem
Nasi Partnerzy polecają