Inwestycja w Zagnańsku. Okolica dębu Bartek będzie atrakcyjniejsza

2021-04-02 19:18 DKS
Inwestycja w Zagnańsku. Okolica dębu Bartek będzie atrakcyjniejsza
Autor: www.zagnansk.pl

Wypięknieje otoczenie legendarnego dębu Bartek w Zagnańsku. Władze podkieleckiej miejscowości zamierzają zorganizować tam ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną, wybudować plac zabaw, pojawią się też takie ciekawostki jak zegar słoneczny czy wiatromierz.

Jak przypomina Wojciech Ślefarski, wójt Zagnańska, Bartek to hit turystyczny o który warto zadbać.

- To drzewo jest sławne w całej Polsce. Wystarczy powiedzieć „dąb Bartek” i już wszyscy wiedzą o co chodzi – mówi Wojciech Ślefarski, wójt Zagnańska. - Celem projektu jest ochrona obszarów cennych przyrodniczo znajdujących się na terenie naszej gminy a także wykorzystanie tego potencjału w rozwoju społeczno-gospodarczym – mówi wójt.

Inwestycja ma pochłonąć bez mała 3 miliony 300 tysięcy złotych, z czego ponad 2 miliony to unijna dotacja.

- Okolice dębu Bartek to dobre miejsce do edukacji młodych ludzi, do nauki poszanowania przyrody. Cieszę się, że to miejsce naprawdę zyska taki inny wymiar poprzez wybudowanie różnego rodzaju infrastruktury czy różnych narzędzi edukacyjnych - uważa wicemarszałek świętokrzyskiego Renata Janik.

Dąb Bartek imponuje wiekiem i rozmiarami. Drzewo może mieć już nawet 1000 lat, mierzy 30 metrów wysokości. a pień przy ziemi ma w obwodzie aż 13 metrów. Według jednej z legend w jego pniu skarby ukrył król Jan III Sobieski.

Dzielnicowy uratował jeża z pułapki
Źródło: Inwestycja w Zagnańsku. Okolica dębu Bartek będzie atrakcyjniejsza
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany