Wyłaz Schronowy

i

Autor: Kapitan Kloss/wikipedia.org

Rusza projekt „WYŁAZimy w Hucie”. Muzeum Krakowa na tropie tajemniczych budowli

2021-06-10 16:38

Muzeum Nowej Huty rozpoczyna projekt „Wyłazimy z Huty”. Akcja ma na celu stworzenie wykazu zachowanych na terenie dzielnicy wyłazów schronowych.

O tym czym są te zimnowojenne budowle mówi Tomasz Mierzwa z Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin”.

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o poszukiwaniu wyłazów schronowych:

Każdy schron budowany w okresie PRL musiał mieć wyjście ewakuacyjne. Było ono przygotowane na wypadek, gdyby budynek, w którym znajdował się schron uległ zniszczeniu. Z każdego obiektu prowadził tunel, załamany w jednym miejscu, zakończony właśnie wyłazem - wyjaśnia.

Poszukiwacze będą mieli masę pracy. Agata Klimek z Muzeum Nowej Huty tłumaczy, że lęk władz Polski Ludowej przed amerykańskimi bombami atomowymi był tak duży, że schrony można znaleźć niemal na każdym nowohuckim podwórku. 

Sporządziliśmy taka listę, która z dużym prawdopodobieństwem wskazuje faktyczną lokalizację większości schronów, wiemy, że na terenie Nowej Huty powstało ich ok. 250. Nie licząc tych zlokalizowanych na terenie kombinatu mamy ich ok. 215 - wylicza. 

Oprócz pracowników muzeum i Stowarzyszenia „Rawelin” w poszukiwanie wyłazów zaangażowani zostali także studenci Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Największe piłkarskie hity wszechczasów!

Powrót do szkoły. Pamiętasz coś z fizyki? To powinien być BANAŁ!

Pytanie 1 z 10
Jednostką siły jest:
Źródło: Rusza projekt „WYŁAZimy w Hucie”. Muzeum Krakowa na tropie tajemniczych budowli