polityka

Ambasador Brytyjska w Polsce z wizytą w Lublinie. Wsparcie Ukrainy nadal ważne

2023-12-06 12:11

Pomoc Ukrainie i współpraca z nowym rządem w Polsce to główne kwestie, które Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Anna Clunes dostrzega aktualnie we wzajemnych relacjach Polski i Wielkiej Brytanii.

Anna Clunes była w środę gościem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na zaproszenie Instytutu Stosunków Międzynarodowych.

Jak powiedziała nam, zarówno Polska, jak i Wielka Brytania od początku były na pierwszym froncie pomocy walczącej przeciw Rosji Ukrainie.

Odpowiedź Polski na zagrożenie była imponująca i mam wrażenie, że zrobiła wrażenie na całym świecie – przypomina. – Także pierwsza zagraniczna wizyta nowego brytyjskiego ministra ds. zagranicznych Davida Camerona odbyła się do Kijowa – dodaje.

Tę pomoc i współpracę polsko-brytyjską należy kontynuować – twierdzi. Ambasadorka wymienia, że państwa ciągle wspierają Ukrainę humanitarnie: odbywają się również dostawy sprzętu militarnego do Rzeszowa, a potem do Ukrainy. Sama Wielka Brytania na pomoc Ukrainie wydała już ponad 9 miliardów funtów.

Teraz wydaje się, że wsparcie ma jednak nieco mniej systemowy charakter. – Pomoc ewoluuje proporcjonalnie do potrzeb – komentuje ambasadorka Clunes.

Na przykład teraz skupiamy się bardziej na szkoleniach pilotów, bo takie są potrzeby. Zgadzam się też ze stwierdzeniem, że na początku większa była pomoc humanitarna. Teraz myślimy już o ekonomicznej odbudowie kraju – słyszymy.

Współpraca z nowym rządem w Polsce

Ważną sprawą dla Wielkiej Brytanii są stosunki międzynarodowe z nowo powołanym rządem. Ten cały czas jest w trakcie formowania. – Bez względu na rządy po obu stronach nasze stosunki zawsze były ważne – mówi ambasadorka.

Przede wszystkim stawiamy na relacje strategiczne, np. w NATO – twierdzi. – Ważna jest umowa o partnerstwie strategicznym dotycząca bezpieczeństwa i obrony podpisana w zeszłym roku – słyszymy.

22-letnia motocyklistka doprowadziła do zderzenia z oplem. Szokujące nagranie z Lublina

Nasz handel wzrasta rok do roku. W tej chwili osiągnął historyczny poziom 30 miliardów funtów rocznie – mówi. – Nieocenione są relacje społeczne – podkreśla. – Teraz czekamy z niecierpliwością na współpracę z nowym rządem. Chcemy to wszystko kontynuować – kończy ambasadorka.

Rozkuli lód i weszli do wody. Tak wyglądało morsownaie w woj. lubelskim!

Źródło: Ambasador Brytyjska w Polsce z wizytą w Lublinie. Wsparcie Ukrainy nadal ważne