Będzie nowy most na Bystrzycy. Unia sypnęła dodatkowymi milionami

2022-04-28 15:02

Lublin dostał dodatkowe pieniądze na budowę mostu przy ul. Żeglarskiej. Urząd Marszałkowski podpisał w czwartek w tej sprawie aneks do umowy z Urzędem Miasta. Z funduszy unijnych wynegocjowano na ten cel aż 16 milionów złotych.

Inwestycja zakłada rozbiórkę starego i budowę nowego mostu. Ma mieć 50 m długości i 19 m szerokości. Będzie to jednoprzęsłowy obiekt ze wzmocnieniem w formie podwieszenia. Jak mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, jego remont jest pilnie potrzebny. - Choćby dlatego, że dziennie robionych jest tutaj ponad 360 kursów autobusów, mamy też komunikację prywatną - wylicza.

Samorządowcy chcą rozbudować też ul. Żeglarską w okolicach Zalewu Zemborzyckiego. - Umożliwi to bezpieczniejsze poruszanie się przechodniom, rowerzystom oraz kierowcom w tym rejonie. Wszystkim nam zależy, aby Lublin spełniał oczekiwania mieszkańców i ten projekt przyczynia się do tego - mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

- To także dobra promocja ekologicznego transportu w Lubelskiem. Pozwoli na udoskonalenie sieci połączeń pieszych i rowerowych oraz integrację z transportem publicznym - dodaje.

Inwestycja jest częścią większego projektu, czyli Lubelskiej Strefy Funkcjonalnej. To budowa zespołów przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu oraz modernizacja okolicznej infrastruktury drogowej.

- Dostępność oraz łatwość w użytkowaniu komunikacji zbiorowej jest jednym z priorytetów dobrze funkcjonującego miasta. Obiekt dopełni funkcjonalność istniejącego węzła przesiadkowego, który integruje rożne formy transportu - tłumaczy Żuk.

Dzięki inwestycji do tej pory przebudowano m.in. zespół przystanków przesiadkowych przy ulicach: Związkowej, Mickiewicza, Turystycznej oraz przy Dworcu PKP, przy Rondzie Dmowskiego i przy Poczekajce.

Zbudowano węzły przy ul. Abramowickiej, ul. Józefa Franczaka „Lalka”, ul. Żeglarskiej, ul. Zbożowej, al. Kraśnickiej, ul. Granitowej i przy ul. Osmolickiej. Przebudowano też ul. Wygodną.

Do wykonania pozostała jeszcze m.in. budowa parkingu przy ul. Grenadierów oraz budowa chodnika i ścieżki rowerowej wraz z oświetleniem wzdłuż ul. Józefa Franczaka „Lalka”, a także rozbudowa ul. Żeglarskiej wraz z mostem na rzece Bystrzycy.

Całkowania wartość projektu to w tej chwili ponad 103 miliony złotych.

Źródło: Będzie nowy most na Bystrzycy. Unia sypnęła dodatkowymi milionami