Brejdaki mają brejdaka. Nowy neon zawisł na Centrum Kultury

i

Autor: OM

"Brejdaki" mają brejdaka. Nowy neon zawisł na Centrum Kultury

2021-06-18 19:03

W Lublinie świecą już nie tylko "Brejdaki", ale także "Apollo". Na południowej elewacji budynku Centrum Kultury zagościł nowy neon. To niebieskie popiersie greckiego boga Apolla, boga piękna i prawdy, patrona sztuki, muzyki i poezji, w różowej czapce z daszkiem. Projekt neonu przygotowała Joanna Dudoń w ramach drugiej edycji festiwalu NEONart w 2020 roku.

- Zderzenie form i kolorystyki powoduje dosyć dużą dynamikę, ale też podkreślenie tej kontrastowej koncepcji - mówi Zbigniew Sobczuk z Centrum Kultury w Lublinie. - Zarówno widzimy tutaj pewną podniosłość, powagę taką właśnie antyczną poprzez zastosowanie antyku, ale też pewną groteskę, żart, przymrużenie oka. Właśnie to zestawienie jakby tą sferę naszego świata opisuje bardzo prosto i dosadnie. Takiego świata różnorodnego, pomieszanego.

Na razie Lublinianie nie mogli zobaczyć świecącego po zmroku neonu, ponieważ jak się dowiedzieliśmy wystąpił problem techniczny związany ze sterowaniem. Być może już w piątek zostanie naprawiony.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku w Lublinie zobaczymy kolejne neony. W planach jest neon w dzielnicy Klina, na Czwartku, w Śródmieściu oraz na budynku II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego. To, czy powstaną zależy od czasu realizacji projektów i uzyskania potrzebnych pozwoleń.

Źródło: "Brejdaki" mają brejdaka. Nowy neon zawisł na Centrum Kultury