Czy w tym roku będą małe sokoły w Lublinie? Są już 4 jajka, ale mogą być nie zalężone

i

Autor: peregrinus.pl/pl/lublin / screen

Czy w tym roku będą małe sokoły w Lublinie? Są już 4 jajka, ale mogą być nie zalężone

2022-03-25 15:57

Fani lubelskich sokołów ponownie mogą obserwować proces lęgowy i wychowywanie młodych ptaków. Wrotka zniosła już cztery jaja. To, czy będzie to możliwe w tym roku stało pod dużym znakiem zapytania, po tym jak w ubiegłym roku jej partner Łupek zaginął. Okazuje się, że jego miejsce zastąpił młody samiec Czart. Nie wiadomo jednak, czy z jajek wyklują się pisklaki.

- Zdarza się, że bardzo młode samice mają potomstwo. W przypadku samca, a mówimy o rocznym Czarcie, byłby to pierwszy zaobserwowany przypadek - mówi Sławomir Sielicki, prezes Stowarzyszenia „Sokół”. - Znając tą samicę, być może złoży piąte jajo, ale czy coś z tego wyjdzie? Czasami roczna samica wyprowadza młode, ale z samcami jest zdecydowanie gorzej. Pomimo tego, że samica złożyła jaja, czy one będą zalężone? Czy Czart stanął na wysokości zadania? Trudno nam powiedzieć. Pozostaje nam tylko czekać. Miejmy nadzieję, że się uda i w tym roku będziemy cieszyć się młodymi w tym gnieździe.

Samica sokoła rozpoczyna wysiadywanie już od pierwszego zniesionego jaja. Kolejne pojawiają się mniej więcej co 2-3 dni, więc niedługo się okaże, czy w lubelskim gnieździe na kominie Elektrociepłowni Wrotków będzie ich więcej. Pisklaki powinny się wykluć po miesiącu, czyli w kwietniu.​

Sokoły możecie obserwować wchodząc na stronę www.peregrinus.pl.

Źródło: Czy w tym roku będą małe sokoły w Lublinie? Są już 4 jajka, ale mogą być niezalężone