Drugiej takiej budowli przeciwlotniczej w Lublinie nie ma. Ma zostać zabytkiem

i

Autor: zdjęcie nadesłane, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie

Drugiej takiej budowli przeciwlotniczej w Lublinie nie ma. Ma zostać zabytkiem

2021-11-15 18:31

Na listę zabytków w Lublinie niedługo ma zostać wpisana kolejna budowla. Jest to jedyna w naszym mieście szczelina przeciwlotnicza. Miała chronić przed odłamkami pocisków i skutkami bomby atomowej.

- Szczelina przeciwlotnicza zlokalizowana jest przy ul. Krochmalnej 8a, na dwóch działkach: jednej należącej do miasta, a drugiej do PKP - mówi Michał Trzewik, główny specjalista z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie. - Na terenie Lublina to jedyna zachowana szczelina, o której wiemy. Jedyny świadek takiej fortyfikacji pod ziemią, korytarz, który jest jakby wkopany w ziemię. Ma kształt znaku piorunowego, ma dwa wyjścia do których z obu stron prowadzą schody. To był rodzaj korytarza, który po zamknięciu dawał wrażenie, że to jest bezpieczne.

Za kilka tygodni mają zakończyć się procedury związane z wpisaniem szczeliny do gminnej ewidencji zabytków. Wtedy właściciel terenu, na którym się znajduje nie będzie mógł jej wyburzyć. Ale od niego będzie zależało zagospodarowanie tego obiektu.

Źródło: Drugiej takiej budowli przeciwlotniczej w Lublinie nie ma. Ma zostać zabytkiem