Lekarze apelują: Badajmy krew

2021-09-28 12:33 OM
Lekarze apelują: Badajmy krew
Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/AhmadArdity

Morfologia krwi to zwierciadło wszystkiego co się dzieje w organizmie. Trwa Miesiąc Świadomości Nowotworów Krwi i Szpiku. Lubelscy lekarze przypominają o tym jak ważna jest wczesna diagnostyka i jak dużą rolę w wykrywaniu nowotworów hematologicznych pełni morfologia.

- Choroby nowotworowe z którymi my mamy do czynienia, to są choroby, którym nie możemy zapobiegać, natomiast możemy je wcześnie rozpoznawać - mówi prof. Krzysztof Giannopoulos, kierownik Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i lekarz kierujący Oddziałem Hematologicznym Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im św. Jana z Dukli. - I rzeczywiście, żeby dojść do tej diagnostyki precyzyjnej musi być ten pierwszy element, który najczęściej jednak dotyczy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, czy nawet samego pacjenta. To pacjent może zobaczyć nieprawidłowości w morfologii krwi.

Morfologię powinniśmy wykonywać kontrolnie raz w roku, a zwłaszcza kiedy zauważamy u siebie takie symptomy jak przewlekłe zmęczenie, osłabienie, nawracające infekcje, krwawienia z nosa, dziąseł, czy istotna utrata wagi ciała. Mogą być to pierwsze objawy chorób krwi i szpiku.

Źródło: Lekarze apelują: Badajmy krew
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany