Kwalifikacja 2022 do WOT

i

Autor: zdj. WOT

Lubelscy terytorialsi czekają na wsparcie. Rusza kwalifikacja wojskowa

2022-01-20 12:21

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 4 kwietnia i potrwa do 8 lipca. Obejmie prawie 300 tys. młodych Polaków, wśród nich także mieszkańców Lubelszczyzny.

W 2022 roku obowiązek stawienia się przed powiatowymi komisjami lekarskimi mają 19-latkowie. To osoby urodzone w 2003 roku. Wezwanie otrzymują również urodzeni w latach 1998-2002, którym do tej pory nie została określona kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej.

- Kwalifikacja wojskowa jest świetną okazją, aby dowiedzieć się więcej na temat służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Zachęcamy mieszkańców województwa lubelskiego, aby była ona pierwszym – formalnym krokiem do wstąpienia w nasze szeregi - mówi nam por. Marta Gaborek, p.o. oficer prasowa II Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przy każdej komisji powiatowej będzie można spotkać rekruterów – żołnierzy 2 LBOT. Opowiedzą o służbie ochotniczej i zawodowej oraz korzyściach i wymaganiach. - Taki bezpośredni kontakt z żołnierzami umożliwi zdobycie wiedzy u źródła i rozwianie wszelkich wątpliwości u osób, które myślą o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej - dodaje por. Gaborek.

Łatwiejszy nabór

Stając na komisję w jednym miejscu i czasie można uzyskać kategorię zdrowia, założyć ewidencję wojskową i otrzymać książeczkę wojskową. - Co ważne, stawiennictwo na kwalifikacji wojskowej i uzyskanie kategorii zdrowia powoduje, że nie trzeba stawać na komisji lekarskiej przy podjęciu decyzji o byciu żołnierzem - wyjaśnia por. Gaborek.

Wojska Obrony Terytorialnej już od pięciu lat funkcjonują jako piąty rodzaj Sił Zbrojnych. Obecnie w WOT służy ponad 32 tys. żołnierzy. Struktury formacji są rozwinięte w każdym województwie.

- Warto przypomnieć, że na Lubelszczyźnie trwa formowanie 19 Nadbużańskiej Brygady OT oraz batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku w ramach 2 Lubelskiej Brygady OT. Dla mieszkańców województwa lubelskiego oznacza to nowe, interesujące perspektywy kariery wojskowej - opisuje Gaborek.

Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie rekrutacyjnej WOT.

Źródło: Lubelscy terytorialsi czekają na wsparcie. Rusza kwalifikacja wojskowa