Koziołek Onufry

i

Autor: Monika Kowalewicz, Radio Eska

Lubelski Ratusz z nowym strażnikiem. Wejścia pilnuje Koziołek Onufry [ZDJĘCIA]

2022-01-29 14:46

Wejścia do Urzędu Miasta w Lublinie od soboty pilnuje nowy strażnik. Na schodach przed Ratuszem pojawił się Koziołek Onufry. Rzeźba symbolizuje wieloletniego hejnalistę miejskiego, ma też zachęcać turystów i mieszkańców do poznawania historii Koziego Grodu.

Zrobiony jest z brązu, ma około 60 cm. wysokości, a jego atrybut to trąbka. Koziołek Onufry dumnie prezentuje się na schodach przed wejściem do Ratusza. W sobotę odbyło się oficjalne odsłonięcie figurki.

Inicjatorem tego pomysłu jest Fundacja Lubelskie Koziołki. Jego przedstawiciele pierwszego z grona koziołków, które mają pojawić się w mieście, związała ze śp. Onufrym Koszernym. Ma to był sposób na upamiętnienie miejskiego hejnalisty, którego przez ćwierć wieku można było usłyszeć na wieży ratuszowej. W 2016 roku prezydent Lublina odznaczył go Medalem Unii Lubelskiej.

Planujemy stworzenie całego Szlaku Koziołka Lubelskiego z kilkunastoma rzeźbami. Będą postawione w różnych miejscach Lublina i mają przedstawiać jego najciekawsze miejsca oraz związanych z nim ludzi. Chcemy, by sam koziołek stał się lepiej rozpoznawalny jako herb, bo obecnie brakuje go w miejskiej przestrzeni - tłumaczy Norbert Podleśny z Fundacji Lubelskie Koziołki.

Każdy koziołek oprócz imienia miałby dostać plakietkę z kodem QR. Po zeskanowaniu przeniesiemy się na stronę, gdzie zawarte będą informacje o historii konkretnego miejsca lub osoby, ciekawostki z nimi związane, w planach są też miejskie quizy.

Pod uwagę brane są takie lokalizacje jak np. Plac Litewski, Baszta Gotycka, w której przed laty wytwarzano świece, ulica Rybna czy Ogród Saski. Postawienie jednej takiej figurki to koszt ok. 22 tysięcy złotych.

QUIZ. Legendy polskiego rocka. Rozpoznasz, o jaki zespół chodzi? Kultowe piosenki i teksty

Pytanie 1 z 20
Który zespół śpiewał o "zrobieniu prywatki, jakiej nie przeżył nikt"?
Źródło: Lubelski Ratusz z nowym strażnikiem. Wejścia pilnuje Koziołek Onufry [ZDJĘCIA]