Lubelskie: Grypa atakuje. Rekordy zachorowań na sezonówkę

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Lubelskie: Grypa atakuje. Rekordy zachorowań na sezonówkę

2021-10-13 15:12

Wyraźny wzrost zachorowań na grypę. Na Lubelszczyźnie atakuje już nie tylko COVID-19, ale i grypa sezonowa.

Tylko we wrześniu i w październiku odnotowano już prawie 13 tysięcy przypadków [dokładnie 12 931]. 34 osoby wymagały leczenia szpitalnego. To więcej niż przed pandemią. Na początku sezonu w 2019 roku na grypę chorowało ponad 10 tys. osób [10 135].

- Pacjentów jest coraz więcej - mów lek. rodzinna Anna Jadwiżyc. - Poziom wzrasta gwałtownie. Leczenie domowe w wielu przypadkach już nie pomaga - dodaje.

Sezon grypowy trwa, wielu lublinian stawia na domowe sposoby. - Imbir, sok malinowy, herbata z miodem i cytryną - słyszymy najczęściej od pacjentów. - Trzeba się ruszać. Aktywność jest dobra na wszystko - uśmiecha się pani Ania.

Domowe metody są wskazane jedynie jako uzupełnienie wskazań lekarza. Mogą być stosowane także jako profilaktyka. W innym wypadku narażamy się na powikłania. - A są to zapalenie płuc, oskrzeli, ucha środkowego, opon mózgowo-rdzeniowych, ale to sytuacja zagrażająca życiu - wyjaśnia lekarka z Lublina.

Główne objawy grypy to wysoka gorączka, bóle mięśniowo-kostne i stawowe. Jeśli leczenie objawowe nie pomaga, konieczna jest konsultacja lekarska.

Lekarze mówią jednym głosem. Tak, jak w przypadku COVID-19, tak w przypadku grypy, jedynym sposobem profilaktyki jest szczepienie. Zalecane jest zwłaszcza seniorom.

Źródło: Lubelskie: Grypa atakuje. Rekordy zachorowań na sezonówkę