Lubelskie: Stan łóżek covidowych. "Zachowujemy bezpieczny bufor"

2021-04-08 15:10 M.W OM
Szpital Tymczasowy w Lublinie
Autor: Urząd Wojewódzki w Lublinie Szpital Tymczasowy w Lublinie

Dziś podczas wideokonferencji prasowej poświęconej sytuacji epidemicznej w województwie lubelskim, wojewoda lubelski Lech Sprawka poinformował m.in. o stanie łóżek covidowych w naszym województwie. Na ten moment nie ma planów dodatkowego rozwijania łóżek.

Jak przekazał wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski, województwo lubelskie stało się "zapleczem" łóżkowym dla województwa podkarpackiego, w związku z trudną sytuacją epidemiczną w tej części kraju. Czy nasz region jest gotowy na przyjęcie dodatkowym pacjentów? Dziś na to pytanie w czasie wideokonferencji prasowej odpowiadał wojewoda lubelski Lech Sprawka.

W województwie lubelskim mamy obecnie 322 wolne łóżka covidowe w szpitalach drugiego stopnia i w szpitalu tymczasowym. 30 łóżek z tej puli zostało przeznaczonych dla pacjentów z województwa podkarpackiego – 20 znajduje się w Tomaszowie Lubelskim, a 10 kolejnych w Biłgoraju. Bazę można rozszerzyć do 50 łóżek po dodaniu 10 w Chełmie i 10 w szpitalu tymczasowym w Lublinie.

W dalszym ciągu zachowujemy bezpieczny bufor. Jeżeli będzie taka potrzeba to będziemy mogli nawet jeszcze w tym tygodniu uruchomić [dodatkowe łóżka], ale na razie nie widać takich sygnałów. Nie chcemy tego rozwijać ponad miarę, dlatego że uaktywnienie łóżek oznacza, że personel jest w tym momencie tam zaabsorbowany, ale de facto nie wykorzystywany – wyjaśnił Sprawka.

Dziś rano w szpitalu tymczasowym w Lublinie przebywało 99 pacjentów na oddziale wewnętrznym i pięciu na oddziale respiratorowym. Wolnych pozostaje tam nadal 41 łóżek covidowych oraz 5 respiratorowych.

Jak mieszkańcy Lublina reagują na zaostrzenie lockdownu? Reakcje są skrajne
Sonda
Czy spodziewasz się czwartej fali zachorowań na COVID-19?
Źródło: Lubelskie: Stan łóżek covidowych. "Zachowujemy bezpieczny bufor"
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany