Lublin: Komary wpadają w panikę. Sprawdź, dlaczego!

2021-08-12 9:25 Bartłomiej Ważny
Montaż budek dla jerzyków wiosną 2021 roku w Lublinie
Autor: Urząd Miasta Lublin Montaż budek dla jerzyków wiosną 2021 roku w Lublinie

Władze Lublina kontynuują walkę z komarami. Chodzi nie tylko o akcję odkomarzania terenów zielonych, ale także o udostępnianie kolejnych domków i budek dla zwierząt, które na komary polują.

Potrafią (dosłownie) spędzić sen z powiek, ich ukąszenia mogą powodować nie tylko swędzenie, ale i problemy zdrowotne. A w końcu – ich bzyczenie nad głowami po prostu denerwuje. Komary w Lublinie mają jednak coraz trudniejsze życie. To dzięki kolejnym budkom i domkom dla ich latających wrogów – jerzyków i nietoperzy.

Montaż budek dla jerzyków wiosną 2021 roku w Lublinie
Autor: Urząd Miasta Lublin Montaż budek dla jerzyków wiosną 2021 roku w Lublinie

Jerzyki to istni zabójcy komarów. Jeden osobnik w trakcie jednego dnia może upolować nawet… 20 tysięcy komarów! Nic dziwnego, te niepozorne ptaki są w stanie osiągnąć prędkość w locie nawet 170 km / h. Komary nie mają zatem żadnych szans. Z kolei nietoperze w ciągu jednej zaledwie godziny są w stanie upolować nawet tysiąc komarów!

Nic więc dziwnego, że oprócz akcji odkomarzania, lubelski Ratusz decyduje się także na zwiększenie liczby domków i budek zarówno dla jerzyków, jak i dla nietoperzy. Kupiono je w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego.

Rozpoczynamy wydawanie budek i schronów podmiotom oraz mieszkańcom Lublina, którzy zgłosili już chęć zawieszenia ich na swoim terenie. Budki dla jerzyków powinny być montowane na budynkach, a schrony dla nietoperzy zarówno na budynkach, jak i na drzewach. Rekomendujemy zawieszenie domków dla jerzyków wiosną przyszłego roku, tuż przed ich przylotem z zimowania, natomiast schrony dla nietoperzy można wieszać o każdej porze roku – mówi Blanka Rdest-Dudak, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Montaż budek dla jerzyków wiosną 2021 roku w Lublinie
Autor: Urząd Miasta Lublin Montaż budek dla jerzyków wiosną 2021 roku w Lublinie

Pierwszy etap tegorocznej akcji odkomarzania miejskich terenów zielonych odbył się w połowie czerwca i został wykonany na skwerach, w parkach, zieleńcach i ścieżkach rowerowych o łącznej powierzchni 280 ha. Zabieg zrealizowano w ramach projektu z VII Budżetu Obywatelskiego „Goń komara, czyli wygnajmy krwiopijców z naszego miasta!”.

Cała prawda o jerzykach
Autor: Kwejk.pl Cała prawda o jerzykach

Nabór wniosków od osób zainteresowanych otrzymaniem budki lub schronu został zamknięty. Obecnie w ręce mieszkańców trafi druga partia budek dla jerzyków w ilości 150 sztuk. To działanie jest efektem projektu „Stop Komarom! Witajcie jerzyki! Zakup i montaż 1000 budek dla jerzyków na terenie miasta Lublin”. Poza tym, wśród mieszkańców rozdysponowanych będzie 200 schronów dla nietoperzy. Każdy odbierający budkę lub schron otrzyma instrukcję montażu.

Źródło: Lublin: Komary wpadają w panikę. Sprawdź, dlaczego!
Nasi Partnerzy polecają