Lublin: W piątek będzie można zapisać się na kolejną Białą sobotę okulistyczną

i

Autor: OM

Lublin: W piątek będzie można zapisać się na kolejną "Białą sobotę okulistyczną"

2021-05-20 16:36

Lubelscy okuliści kolejny raz zapraszają na "Białą sobotę okulistyczną". Czyli konsultacje ze specjalistami, na które nie jest potrzebne skierowanie. Trzeba jednak wcześniej się umówić. Już jw piątek będzie można zapisać się telefonicznie na najbliższą sobotę.

Każdy w pewnym wieku powinien zbadać się okulistycznie - mówi dr hab. Tomasz Chorągiewicz z Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie. - Część z chorób, np. jaskra, przebiegają bardzo podstępnie i wymagana jest diagnostyka screeningowa, badania przesiewowe. Oczywiście na takiej białej sobocie nie wykonujemy pełnej diagnostyki, ale jesteśmy w stanie wychwycić te osoby, które wymagają szybkiej pomocy i skierowania do naszych poradni, w których jesteśmy w stanie pogłębić diagnostykę jeśli jest to wymagane.

Białe soboty okulistyczne powstały po to, aby umożliwić pacjentom szybszy kontakt ze specjalistami, zwłaszcza w czasie pandemii i szybszą diagnozę chorób takich jak jaskra czy zaćma.

Gdy zauważymy jakieś objawy pogorszenia widzenia, należy się niezwłocznie zwrócić do okulisty - mówi prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie. - Zaćma to choroba nad którą możemy zapanować i wyleczyć ją operacyjnie, ale za podobnymi objawami mogą się kryć choroby plamki, a leczenie chorób plamki to wyścig z czasem. Czasami jedna choroba nakłada się na drugą, np. zaćma z jaskrą, zaćma z retinopatią cukrzycową. Gdy pacjent zgłosi się odpowiednio wcześnie do okulisty, ten ma szansę wyjaśnić co się dzieje i wdrożyć prawidłowe leczenie.

W trakcie poprzednich dwóch białych sobót okulistycznych lubelscy okuliści przepadali ponad 150 osób.

Najbliższe konsultacje odbędą się w tę sobotę. Można się na nie zapisać telefonicznie w piątek dzwoniąc w godzinach od 8:00 do 13:00 do sekretariatu Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 pod numer 81 53 28 601.

Kolejne takie wydarzenie planowane jest na 19 czerwca.

Źródło: Lublin: W piątek będzie można zapisać się na kolejną "Białą sobotę okulistyczną"