Lublin z budżetem na 2022 rok

i

Autor: zdj. MTK

Lublin z projektem nowego budżetu. Nie wszystkie inwestycje uda się zrealizować

2021-11-16 15:49

Na drogi, na nowy dworzec, ale i na kulturę. Lublin uchwalił budżet na kolejny - 2022 rok - choć jak przyznają urzędnicy będzie to jeden z najtrudniejszych budżetów w historii. Przez co nie wszystkie projekty uda się zrealizować. Powodów jest kilka.

- Do niekorzystnych konsekwencji finansowych miasta wynikających ze zmian wprowadzonych przez rząd w systemie podatkowym w 2019 r. dołączyły ustawowe zmiany wprowadzone w tzw. Polskim Ładzie. Dodatkowo, sytuację pogarsza galopująca inflacja oraz trwająca pandemia COVID-19 - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublin.

- Tylko z tytułu wpływów z udziałów w PIT ubytek dochodów miasta wyniesie według szacunków Ministerstwa Finansów ok. 147 mln zł (przy planowanej przez Ministerstwo Finansów tylko częściowej rekompensacie w wysokości 82 mln zł dodatkowej subwencji) - dodaje. Dlatego część inwestycji i projektów będzie odłożona w czasie.

- Mimo tej bardzo trudnej sytuacji, robimy wszystko, aby ograniczone dochody nie wpływały w sposób znaczący na obniżenie jakości usług świadczonych dla mieszkańców, a spowolnienie dynamiki inwestycji było jak najmniejsze – wyjaśnia prezydent.

Dochody Lublina w 2022 rok mają wynieść dwa i pół miliarda złotych, z kolei planowane wydatki sięgną prawie 2,7 mld. Zadania inwestycyjne realizowane z udziałem środków europejskich to ponad 252 mln zł.

Duże projekty to m.in. kontynuacja dworca metropolitarnego. - W 2022 roku Lublin będzie kontynuował tamtejsze prace wraz z przyległym układem komunikacyjnym, kończył budowę zespołów przystankowych i węzłów przesiadkowych, kupował 5 nowych trolejbusów i 5 autobusów elektrycznych - mówi nam Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta.

W przyszłym roku zaplanowane jest także zakończenie budowy ulic: Leszka i Ziemowita, rozpoczęcie budowy ul. Siewierzan oraz budowa dróg gminnych w rejonie ulic: Turystycznej i Hajdowskiej.

W planach są także inwestycje oświatowe, jak choćby kontynuacja budowy sali gimnastycznej i boiska przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica, a także przebudowa pomieszczeń w VII LO pod funkcję przedszkolną.

W 2022 roku kontynuowany będzie Program Ograniczania Niskiej Emisji, Program „Złap deszczówkę” i wsparcie dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Projekt budżetu Miasta Lublin na 2022 rok dostępny jest w BIP.

Źródło: Lublin z projektem nowego budżetu. Nie wszystkie inwestycje uda się zrealizować