Masowe szczepienia na Lubelszczyźnie. Powstanie kilkadziesiąt punktów, m.in. na Arenie Lublin?

2021-04-07 11:24 Bartłomiej Ważny
Arena Lublin
Autor: lublin.eu Arena Lublin

W województwie lubelskim powstać ma kilkadziesiąt punktów szczepień masowych. To w związku z zapowiedzią zwiększonych dostaw do Polski szczepionek przeciw COVID-19. Gdzie konkretnie mają pojawić się nowe miejsca masowych szczepień?

Rząd przyspiesza z programem szczepień przeciw COVID-19. Mają z niego skorzystać nie tylko osoby starsze.

Do końca II kwartału chcemy zaszczepić 20 mln osób, a do końca sierpnia wszystkich chętnych. Chcemy działać jak najszybciej, bo każdy dzień pandemii przynosi straty – podkreśla Mateusz Morawiecki, szef polskiego rządu.

Jak zmiany w programie szczepień wpłyną na życie mieszkańców woj. lubelskiego? Według zapowiedzi Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, w naszym regionie powstać ma kilkadziesiąt punktów masowych szczepień.

Uzupełnią one bazę aktualnie istniejących i funkcjonujących ok. 430 punktów, gdzie wykonywane są szczepienia przeciw COVID-19. Zgodnie z założeniem, pierwsze szczepienia w nowych, masowych punktach szczepień, odbędą się w tygodniu 19-25 kwietnia bieżącego roku – wyjaśnia Agnieszka Strzępka, rzeczniczka Wojewody Lubelskiego.

W każdym powiecie z dotychczasowych punktów szczepień populacyjnych ma być wyłoniony co najmniej jeden punkt, w którym odbywać się będą szczepienia masowe, na zdecydowanie większą skalę, niż dotychczas. Kolejne założenie jest takie, że w każdym powiecie powstanie co najmniej jedno miejsce, gdzie wykonywanych będzie ok. 800 szczepień tygodniowo.

Urząd Wojewódzki w Lublinie podkreśla, że to poszczególne samorządy mają wskazywać lokalizacje, w których powstać mają punkty masowych szczepień. W jakich miejscach mogą one powstać?

Ważne jest, aby było to miejsce, które umożliwia wykonanie dużej ilości szczepień, a także zapewnia bezpieczeństwo epidemiczne, oraz posiada łatwą dostępność infrastrukturalną, która umożliwia dużą przepustowość. Na terenie Lublina być może powstanie nawet kilka takich punktów szczepień masowych. Będzie podjęta próba wykorzystania w tym celu m.in. infrastruktury sportowej – dodaje Strzępka.

Biorąc pod uwagę te ostatnie słowa, może chodzić m.in. o Arenę Lublin, halę Globus lub nawet kompleks Aqua Lublin. Wszystkie te lokalizacje spełniają bowiem powyższe wymagania.

Jak na razie, na terenie województwa lubelskiego funkcjonuje ok. 430 punktów szczepień. Według założeń, pierwsze, masowe szczepienia w naszym regionie, mają zacząć się za niespełna dwa tygodnie, bo 19 kwietnia.

Jak mieszkańcy Lublina reagują na zaostrzenie lockdownu? Reakcje są skrajne
Sonda
Czy badano Cię na obecność koronawirusa?
Źródło: Masowe szczepienia na Lubelszczyźnie. Powstanie kilkadziesiąt punktów, m.in. na Arenie Lublin?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany