matura 2022

i

Autor: Mateusz Kasiak

MATURA 2022: Język angielski w 20 minut. "Łatwizna"

2022-05-06 15:51

Angielski napisany w dwadzieścia minut. To już nie wyścigi na wiedzę, ale i na czas. Język Szekspira jest nie tylko najchętniej wybieranym przedmiotem podczas egzaminu dojrzałości, ale i najłatwiejszym - mówią maturzyści z Lublina.

- Poszło nam fantastycznie. Obstawialiśmy, kto szybciej wyjdzie. Nasz rekord to 27 minut - cieszą się maturzyści z I LO w Lublinie. - Chcemy go pobić podczas rozszerzonego angielskiego. Będzie trudniej, ale są szanse - dodają.

- Było wyjątkowo łatwo, ale tak jest co roku - słyszymy. A z czego to wynika? - Nasza generacja jest przyzwyczajona do tego. Uczymy się angielskiego od najmłodszych lat. Oglądamy zachodnie filmy i seriale. Czytamy książki w tym języku. To język internetu - przyznają.

Do napisania był m.in. blog. Angielski na poziomie podstawowym to najchętniej wybierany przedmiot na maturze. Tylko na Lubelszczyźnie pisało go 16 tys. 476 osób. Dlaczego aż tyle? - Rzeczywiście dzieci uczą się w tej chwili tego języka już w przedszkolach. Od kilku lat to język, ale i przedmiot najczęściej wybierany. Wyniki także to potwierdzają. Są bardzo wysokie - mówi nam Jolanta Misiak z lubelskiego kuratorium.

Przed uczniami teraz przedmioty dodatkowe. Wielu ma konkretne plany na studia. - Politechnika Warszawska i elektrotechnika. Architektura w Łodzi. Psychologia w Warszawie. Filologia iberyjska w UMCS. Medycyna w Lublinie. Wrocław i kulturoznawstwa - wyliczają. Pojawia się też zagranica. - Holandia, Niemcy, Czechy, Anglia - mówią lubelscy maturzyści.

Do matury na Lubelszczyźnie podchodzi 20 tys. 112 osób.

Źródło: MATURA 2022: Język angielski w 20 minut. "Łatwizna"