Miasteczka zdrowia i szybka ścieżka badań. Trwa program "Profilaktyka 40 Plus" [AUDIO]

2021-08-02 15:35 Mateusz Kasiak
Miasteczka zdrowia i szybka ścieżka badań. Trwa program Profilaktyka 40 Plus [AUDIO]
Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Stan zdrowia Polaków po pandemii jest fatalny. Ministerstwo zdrowia doraźnie próbuje gasić pożar i zadbać o kondycję pacjentów. Zachęca też do szczepień. Trwa program "Profilaktyka 40 Plus".

Program ma odbudować zdrowie Polaków po pandemii i - jak słyszymy - pomóc zadbać o nie na przyszłość.

- Każdy Polak po 40. roku życia będzie mógł wykonać pakiet badań diagnostycznych - mówi nam Magdalena Musiatowicz z lubelskiego oddziału NFZ.

Aby skorzystać z pakietu, należy wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), która pozwoli na ocenę czynników ryzyka. - Dzięki temu zostanie wygenerowane zlecenie na pakiet badań odpowiedni dla płci i zależny od stanu zdrowia - dodaje Musiatowicz.

Badania realizowane są w formie trzech pakietów: dla kobiet, dla mężczyzn oraz badań wspólnych. Pacjenci będą mogli wykonać m.in. morfologię krwi, kreatyninę czy stężenie glukozy.

- Trzy pakiety. Szereg badań - mówi nam Magdalena Musiatowicz z lubelskiego oddziału NFZ

Do programu przystąpiły placówki m.in. z Lublina, z Zamościa, z Kraśnika czy z Łukowa. NFZ prowadzi cały czas nabór nowych lecznic. Szczegóły na pacjent.gov.pl

Oprócz tego, w wakacje co weekend w miastach Lubelszczyzny organizowane są miasteczka zdrowia, gdzie można wykonać badania, wyrobić kartę EKUZ czy zrealizować receptę z programu. - Można też oczywiście zaszczepić się przeciw COVID-19, porozmawiać z lekarzami i fizjoterapeutami - tłumaczy Musiatowicz.

W ostatni weekend w Chełmie wzięło udział 400 osób. Następne spotkanie 7 sierpnia w Nałęczowie w Parku Zdrojowym od 10:00 do 16:00.

Źródło: Miasteczka zdrowia i szybka ścieżka badań. Trwa program "Profilaktyka 40 Plus" [AUDIO]
Nasi Partnerzy polecają