Lipowa

i

Autor: pixabay.com Zdjęcie ilustracyjne

Między samochodami a buspasem. Rowerzyści na Lipowej nie będą mieli łatwo

2021-07-21 13:17

Zbliża się koniec przebudowy ul. Lipowej, komunikacja miejska dostała buspasy, kierowcy dodatkowe lewo- i prawoskręty, rowerzyści jednak nic. Jak zauważa Porozumienie Rowerowe jest to ważny łącznik dla jadących z centrum na południe i wschód miasta.

Na pasie ruchu dla samochodów, tuż obok jadących po buspasie autobusów. Tylko w ten sposób rowerzyści będą mogli legalnie poruszać się po ulicy Lipowej po zakończeniu przebudowy. Nie znalazło się tam miejsce ani na wydzieloną drogę dla rowerów, ani pasy rowerowe. Z kolei na buspasach ruch tych pojazdów jest zabroniony.

- Jeśli urząd miasta nie zdecyduje się zmienić organizacji ruchu to rowerzysta będzie zmuszony jechać pasem ruchu dla samochodów obok buspasa - zauważa Krzysztof Kowalik z Porozumienia Rowerowego.

Z podobną sytuacją mamy do czynienia m.in. na ul. Droga Męczenników Majdanka.

- Sytuacja nie jest komfortowa dla rowerzystów i subiektywnie z ich punktu widzenia niebezpieczna. Już na etapie projektowania zgłaszaliśmy ten problem. Mieliśmy dwie propozycje. Pierwsza zakładała skierowanie ruchu rowerowego na ul. Chopina, druga to wyznaczenie na ul. Lipowej pasów rowrowych. To jednak wymagałoby, pry utrzymaniu buspasów, wyznaczenie dla samochodów rucuh jednokierunkowego - dodaje Kowalik.

Ostatecznie Urząd Miasta nie przystał na te propozycje, a remont ma się zakończyć przed początkiem roku szkolnego. Wszystko wskazuje na to, że rowerzyści jadący ul. Lipową, będą musieli lawirować między samochodami a pojazdami komunikacji miejskiej lub, łamiąc przepisy, poruszać się po chodnikach.

Źródło: Między samochodami a buspasem. Rowerzyści na Lipowej nie będą mieli łatwo