NFZ odchudza pacjentów

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Zdrowie

NFZ odchudza Polaków. Fundusz za darmo przygotowuje diety i porady dla pacjentów

2023-09-20 13:55

Mowa o portalu dietetycznym Diety NFZ. Znajdziemy tam osiem tysięcy przepisów i jedenaście planów żywienia. Usługa jest darmowa. Do tej pory z porad w całym kraju skorzystało 760 tys. osób.

Ma być to konkurencja dla dietetyków komercyjnych. Proponowane posiłki mają być szybkie i łatwe w przygotowaniu, dostosowane do naszych upodobań i przede wszystkim tanie.

Fundusz chwali się, że serwis tylko w tym roku odnotował 11 milionów odsłon. Zarejestrowało się na nim 760 tys. użytkowników. Nad jadłospisami czuwają eksperci.

Od lipca każdy osoba, ustalając swój plan diety ma możliwość zaznaczenia produktu, który chce wyeliminować z proponowanego jadłospisu – tłumaczy Małgorzata Bartoszek z lubelskiego oddziału NFZ.

Osobną wartość stanowią e-booki z poradami i przepisami kulinarnymi dla całej rodziny – zachęca Bartoszek.

Nie tylko cebularz. W Lublinie odbyło się XXV Święto Chleba

11 planów żywienia

Portal powstał przede wszystkim z myślą o pacjentach z chorobami przewlekłymi i cywilizacyjnymi. Użytkownik ma do wyboru aż 11 jadłospisów: klasyczny, nadwaga i otyłość, wege, cukrzyca, hashimoto, depresja, zaparcia, nadciśnienie, senior, rodzina i PCOS.

Otrzymujemy wówczas gotowy rozkład posiłków, z uwzględnieniem ich kaloryczności, zawartością białka, tłuszczów i węglowodanów. Pokazany jest też średni czas przygotowania potrawy, a zaproponowane w portalu dania są szybkie i proste w przygotowaniu. Jadłospis bazuje na łatwo dostępnych artykułach spożywczych. Istnieje też możliwość wygenerowania listy zakupów – wyjaśnia Bartoszek.

W województwie lubelskim z serwisu najchętniej korzystają kobiety. – Wśród użytkowników są osoby w różnym wieku, jednak w Sali Obsługi Klientów Lubelskiego OW NFZ w Lublinie widzimy, że portalem Diety NFZ najbardziej zainteresowane są panie. Nasz doradca ds. profilaktyki i promocji zdrowia, udziela szczegółowych informacji na temat działania portalu, pomagamy również założyć konto ­­– mówi Paweł Piróg, dyrektor NFZ Lublin.

Tylko w tym roku ponad 1800 osób skorzystało u nas z takiej usługi. Panie stanowiły ponad 80 proc. wszystkich klientów – dodaje.

Przepisy i porady dostępne są na diety.nfz.gov.pl

Tak wyglądają lubelskie uczelnie na starych zdjęciach. Dużo się zmieniło? Zobaczcie! 

Źródło: NFZ odchudza Polaków. Fundusz za darmo przygotowuje diety i porady dla pacjentów