Nowy rozkład jazdy PKP

i

Autor: PKP Koszmar na trasie Przemyśl-Berlin

Zmiany na kolei

Nowe i dłuższe trasy. PKP zmienia rozkład jazdy dla województwa lubelskiego

2023-11-20 13:56

Więcej pociągów do Lublina i Terespola, a także wydłużone trasy krajowe. To najważniejsze zmiany dla województwa lubelskiego w rozkładzie PKP na sezon 2023/2024. Nowości wejdą od 10 grudnia.

W rocznym rozkładzie liczba połączeń do i z Lublina nie ulegnie zmianie. Nadal kursować będzie 27 par pociągów całorocznych i 2 sezonowe.

Mieszkańcy stolicy województwa lubelskiego będą mogli skorzystać z 15 par połączeń do Warszawy (13 całorocznych i 2 sezonowych), 3 do Krakowa, 5 do Kielc, 4 do Wrocławia i 5 do Katowic – mówi Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Na tym samym poziomie pozostanie liczba par pociągów całorocznych z i do Terespola i wyniesie 5. Do Warszawy z Chełma będą kursowały 3 pary pociągów – dodaje Nowak.

Świnoujście, Gliwice, Łódź

Wraz z wdrożeniem nowego rozkładu jazdy zmieni się relacja pociągu IC Górski. Obecnie kursuje w relacji Szczecin – Rzeszów przez Lublin, a od 10 grudnia pojedzie w wydłużonej relacji ze Świnoujścia, przez Warszawę i Lublin do Zamościa i Hrubieszowa. Połączenie ze stolicą Podkarpacia zapewni IC Zamoyski, który pojedzie z Kołobrzegu, przez Warszawę, Lublin do Rzeszowa.

Kursujący na trasie Bydgoszcz – Warszawa pociąg IC Rejewski będzie miał wydłużoną relację do Lublina i zastąpi dotychczas kursujący pociąg IC Konopnicka. Natomiast pociąg IC Bystrzyca zastąpi pociągi IC Baczyński oraz IC Rubinstein. Zmiany nie wpłyną znacząco na godziny przyjazdów i odjazdów połączeń między stolicą a Lublinem.

Ponadto od 10 grudnia Lublin zyska dodatkowe połączenie do Gliwic, dzięki wydłużeniu relacji pociągu IC Morcinek, dotychczas kursującego do Katowic. Natomiast pociąg TLK Roztocze, za sprawą zmienionej trasy, będzie dojeżdżał do Kędzierzyna-Koźla. Nowością będzie także pociąg IC Chełmianin BIS uzupełniający niedzielną ofertę na trasie Lublin – Warszawa.

Nowy rozkład jazdy zapewni także mieszkańcom Terespola, Białej Podlaskiej i Siedlec, łatwiejszy dojazd do Łodzi. Pociąg IC Skaryna kursujący do tej pory na trasie Terespol – Warszawa będzie dojeżdżał teraz do stolicy województwa łódzkiego.

Szybciej i wygodniej...

Nowy rozkład jazdy przynosi wzrost komfortu podróżowania. Liczba pociągów kategorii TLK zmniejszy się na rzecz składów kategorii InterCity (IC). Dzięki wzmacnianiu floty PKP Intercity kolejnymi nowymi i zmodernizowanymi wagonami oraz elektrycznymi zespołami trakcyjnymi (EZT), liczba połączeń kategorii IC z/do Lublina zwiększy się do 23.

Nową, wyższą kategorię otrzyma pociąg Wyczółkowski relacji Szczecin – Lublin. Od 10 grudnia skład ten będzie zestawiony z komfortowych i nowoczesnych wagonów.

Ponadto, wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy, zmienią się zestawienia części pociągów na trasie Terespol – Warszawa na jednostki ED161 PesaDART. Zapewni to mieszkańcom Terespola komfortową podróż oraz wpłynie na bardziej równomierne rozłożenie połączeń w ciągu doby – słyszymy.

Odstęp pomiędzy kolejnymi pociągami PKP Intercity z Terespola do stolicy nie będzie przekraczał 4 godzin. W trakcie obowiązywania rocznego rozkładu jazdy również pociąg TLK Czechowicz kursujący z Warszawy do Lublina zmieni kategorię na wyższą – zapewnia Nowak.

Obowiązujący od 10 grudnia nowy rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Do czerwca 2024 roku kontynuowane będą utrudnienia w ruchu, spowodowane m.in. modernizacją stacji Warszawa Zachodnia. Część pociągów nadal będzie obsługiwała stację Warszawa Gdańska, zamiast Warszawy Centralnej, bądź będzie kursowała w skróconej relacji do/z Warszawy Wschodniej.

Lublinianie świętowali na całego

Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod numer 22 391 97 57.

Zimna woda i intensywne opady śniegu. Morsy z woj. lubelskiego były zachwycone pogodą!

Źródło: Nowe i dłuższe trasy. PKP zmienia rozkład jazdy dla województwa lubelskiego