O medytacjach uczącego się studenta. Zarywane noce to już przeszłość?

2023-02-01 16:51 MTK
Sesja studentów w Lublinie rozpoczęta
Autor: MK Studentki pierwszego roku logopedii z audiofonologią UMCS lubią uczyć się razem

​Tradycyjnie zarwane noce, hektolitry kawy i panika o poranku. Są też medytacje, tańce i wiara w siebie. W lubelskich uczelniach rozpoczęła się zimowa sesja egzaminacyjna. ​Żaków, od medycyny, przez humanistykę, po nauki ścisłe, czeka w sumie dwa tygodnie zmagań. Jak sobie radzą?

Sposobów na naukę jest wiele. Jedni stawiają na samotność, inni na naukę w towarzystwie. - Najważniejsze jest zrozumienie tematu - podkreśla wielu studentów lubelskich uczelni. Z tym, jak wiemy, bywa różnie.

- Dlatego warto uczyć się w towarzystwie - przekonują. I to robią. Widzieliśmy. Wydziały pełne. Prace wre. A od emocji wrze.

- Ja z kolei wolę posiedzieć z nosem w książkach w domu - zdradza studentka lingwistyki stosowanej. Wszystko zależy od przyzwyczajeń, kierunku i przedmiotu. - Nie warto uczyć się na pamięć - mówią zgodnie dziewczyny z logopedii.

- Wkuwanie regułek nie pomaga - słyszymy. A co daje radę? - Spokój i systematyczna nauka - przekonuje przyszły historyk.

- Wiara w siebie: uczyłam się i dam radę - wyrecytowała jak motto jedna z dziewczyn, która wkuwa, przepraszamy, uczy się właśnie gramatyki języka niemieckiego, nie ukrywając, że się trochę stresuje.

Jej koleżanka przekonuje, że pomaga spokój. - I yerba mate - naprawdę działa twierdzi.

Z kolei studentka pierwszego roku hispanistyki stawia na medytację. - Modne też jest pomodoro, czyli technika nauki przerywanej - zachwala. - Pozwala na robienie sobie odpoczynku co 25 minut - mówi.

I takie sposoby to my rozumiemy: Medytacja, nauka z yerbą w ręku z przerwami na relaks, a relaksować można się jak to woli.

- Np. w rytm latino - dodaje studentka hispanistyki.

Czy nasi studenci są spięci? - Tylko trochę - słyszymy, bo będzie co ma być. - Poradzimy sobie. Jest stres jak zawsze. Rozkminy. Wsparcie i zabawa. Nauka przede wszystkim - śmieją się do mikrofonu.

- Ja poprawek nie przewiduję - deklaruje stanowczo nasz historyk. - A ja uciekam właśnie na egzamin - prawie tanecznym krokiem pobiegła studentka hispanistyki. My jej nie przerywamy, bo przerw podczas nauki aż nadto miała, ale życzymy powodzenia.

I przypominamy - już wszystkim - że sesja na większości lubelskich uczelni potrwa do połowy lutego. Tradycyjne poprawki egzaminatorzy przewidują do połowy marca. Czasami dłużej.

Źródło: O medytacjach uczącego się studenta. Zarywane noce to już przeszłość?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany