Prezydent Lublina pisze list do premiera. Chodzi o (nie)dofinansowanie Dworca Metropolitalnego

2021-04-07 10:27 Bartłomiej Ważny
Dworzec Metropolitalny w Lublinie (wizualizacja)
Autor: Urząd Miasta Lublin Dworzec Metropolitalny w Lublinie (wizualizacja)

Prezydent Lublina pisze list do premiera z prośbą o wyjaśnienia. Chodzi o fakt, że Lublin nie dostał dofinansowania na budowę Dworca Metropolitalnego. Władze Lublina liczyły na pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W tle całej sprawy... konflikt rządu z opozycją.

Prezydent Krzysztof Żuk w liście skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego podkreśla, że projekt budowy Dworca Metropolitalnego ma zasięg zdecydowanie większy, niż tylko lokalny. W opinii lubelskich urzędników, projekt spełnia wszystkie kryteria, jakie rząd określił w lipcu ubiegłego roku, w uchwale o wsparciu zadań realizowanych przez samorządy lokalne. W tle całej sprawy jest fakt, że to głównie samorządy, w których rządzą przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, otrzymały pieniądze na inwestycje.

Łatwo sprawdzić, że w wykazie gmin, które otrzymały dofinansowanie, aż 86 proc. samorządów rządzonych jest przez przedstawicieli PiS. Jedynie 19 proc. gmin, to samorządy, w których rządzą przedstawiciele opozycji. Jak uważa Zarząd Związku Miast Polskich, taki rozdział środków "rażąco narusza określone w ustawie o finansach publicznych zasady jawności i przejrzystości tych finansów oraz równoprawności podmiotów ubiegających się o dotacje".

Fundusz Inicjatyw Lokalnych jeszcze rok temu został przejęty przez samorządowców ze sporym entuzjazmem. Budził nadzieję, bo władze miast i gmin upatrywały w nim szansy na dodatkowe pieniądze dla lokalnych budżetów, które zostały uszczuplone przez pandemię koronawirusa.

Wracając do Lublina i do listu prezydenta Żuka, ten ostatni podkreśla, że z uwagi na specyfikę inwestycji, ma ona charakter ponadregionalny i ma za zadanie zwiększyć konkurencyjność transportu zbiorowego, poprzez integrację w jednym miejscu komunikacji miejskiej i podmiejskiej, autobusowej, kolejowej oraz zapewnić odpowiednią dostępność regionalnego portu lotniczego. Mówiąc krótko – skorzystają na tym nie tylko mieszkańcy Lublina, ale i wszyscy przyjezdni. I to bez względu na swoje preferencje polityczne.

Krzysztof Żuk w swoim liście podkreśla też, że projekt budowy Dworca Metropolitalnego otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych, więc tym bardziej – powinien spełnić wymogi, które stawia rządowy program wsparcia.

Raport z anteny, 06.04, godz.10

Znane budowle i zabytki w Polsce. Jak dobrze je znasz?

Pytanie 1 z 15
Sukiennice w Krakowie nigdy nie były przebudowywane. Prawda czy fałsz?
Kraków
Źródło: Prezydent Lublina pisze list do premiera. Chodzi o (nie)dofinansowanie Dworca Metropolitalnego
Nasi Partnerzy polecają