Przebudowa Racławickich i Lipowej. Kolejne drzewa do wycinki [AUDIO]

2021-01-04 13:34 MTK
Przebudowa Racławickich i Lipowej. Kolejne drzewa do wycinki [AUDIO]
Autor: zdj. RS

Zmiany w projekcie przebudowy al. Racławickich wymuszają wycinkę następnych dwóch drzew w centrum Lublina. Ostatecznie, zamiast planowanych sześciu, usuniętych będzie osiem drzew.

Usunięte zostanie drzewo rosnące przy ul. Lipowej, po lewej stronie za ul. Sztajną, jadąc w kierunku al. Piłsudskiego oraz drzewo, przy al. Racławickich, przed skrzyżowaniem z ul. Łopacińskiego, po stronie Ogrodu Saskiego. 

W obu przypadkach miasto próbowało zmienić projekty. Względy bezpieczeństwa oraz aktualne przepisy uniemożliwiły jednak ich ochronę.

- W przypadku drzewa przy ul. Lipowej, zaproponowane zmiany, nie spełniają warunków technicznych określonych w Rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Wodnej - mówi nam Justyna Góźdź z kancelarii prezydenta miasta Lublina.

Ratusz chciał przeprojektować skrzyżowania ulic: Lipowa-Sztajna-Rowerowa, likwidując wysepkę na jezdni.

Zmiany nie były możliwe także w drugiej lokalizacji, gdzie - po wykonaniu koryta oraz podbudowy jezdni i przed ustawianiem krawężnika, okazało się że bryła korzeniowa wchodzi w linię zewnętrznej część chodnika, a pień znajduje się w skrajni drogowej. Zmiana linii krawężnika jest niemożliwa z uwagi na jego długą linię prostą. Stąd konieczność usunięcia drzewa z al. Racławicki - dodaje Góźdź.

Wycinkę zaplanowano na poranek 5 stycznia. W tym samym czasie mają być przesadzone cztery drzewa z ul. Lipowej, w rejonie Centrum Plaza.

Zmiana lokalizacji jest konieczna z uwagi na realizację prawoskrętu w ul. Ofiar Katynia.

O wycince drzew w centrum miasta mówi Justyna Góźdź z kancelarii prezydenta miasta Lublina. Posłuchaj:
Park Ludowy w Lublinie już otwarty. Zobacz jak teraz wygląda
Źródło: Przebudowa Racławickich i Lipowej. Kolejne drzewa do wycinki [AUDIO]
Nasi Partnerzy polecają