Są nowe przepisy dotyczące hulajnóg. Jak bezpiecznie jeździć po Lublinie? [WIDEO]

i

Autor: OM

Są nowe przepisy dotyczące hulajnóg. Jak bezpiecznie jeździć po Lublinie? [WIDEO]

2021-05-20 19:43

W Lublinie hulajnogą elektryczną można jeździć po ścieżce rowerowej, ale po ulicy już nie. Chyba, że znajdujemy się w strefie ruchu do 30 km/h. Od czwartku weszły w życie nowe przepisy regulujące kwestie e-hulajnóg. Mieszkańcy Lublina mogli wziąć udział w specjalnych warsztatach "Śmigaj bezpiecznie" organizowanych przez miasto i operatora hulajnóg elektrycznych.

Użytkownik nie może pojechać szybciej niż 20 km/h - mówi Joanna Manarczyk, rzecznik prasowy firmy Bolt, operatora hulajnóg elektrycznych. - Zalecamy używanie kasku. Można jeździć po ścieżce rowerowej, jeżeli takiej ścieżki nie ma, użytkownik może jeździć po ulicy, na której jest ograniczenie prędkości do 30 km/h lub jeśli nie ma również takiej możliwości użytkownik może się poruszać po chodniku, przy czym prędkość hulajnogi należy dostosować do prędkości pieszych. Tylko po ukończeniu 18 roku życia można korzystać z hulajnóg elektrycznych.

Jak bezpiecznie jeździć hulajnogą w Lublinie?

Nowa ustawa reguluje także, to gdzie taką hulajnogę możemy zostawić. W Lublinie już niedługo będzie wyznaczonych 100 miejsc parkingowych dla tego typu urządzeń. A w przyszłości nawet i więcej.

- Jeszcze w tamtym roku pierwsze 20 miejsc parkingowych się pojawiło w Lublinie - mówi Artur Szymczyk, wiceprezydent Lublina. - Będziemy teraz czekać na reakcje mieszkańców. Jeżeli dalej będą oczekiwania co do dodatkowych miejsc, no to oczywiście będziemy dalej ten system miejsc parkingowych malować w mieście, żeby ten system był dalej przyjazny i bezpieczny dla mieszkańców.

Jeżeli w miejscu, w którym chcemy zostawić hulajnogę nie ma wyznaczonego parkingu możemy ją postawić jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, czyli, np. wzdłuż ścian budynków zachowując przejścia 1,5 m dla pieszego.

Źródło: Są nowe przepisy dotyczące hulajnóg. Jak bezpiecznie jeździć po Lublinie? [WIDEO]