Teleporada teraz i w święta. Lekarz wystawi receptę po godzinach [AUDIO]

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Ważna zmiana! Teleporada od teraz i w święta. Lekarz wystawi receptę po godzinach [AUDIO]

2021-05-27 11:02

Z teleporady skorzystamy teraz także ​poza godzinami pracy lekarza rodzinnego, w weekendy oraz w święta. Narodowy Funduszu Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK).

Porad medycznych udzielają pielęgniarki, położne oraz lekarze. Telefony od pacjentów odbierane są od poniedziałku do piątku, w godzinach od 18.00 do 8.00 rano kolejnego dnia, czyli po godzinach pracy przychodni rodzinnych. Platforma działa również całodobowo w sobotę, niedzielę i w święta.

Można otrzymać e-receptę, e-skierowanie, poradę lub konsultację medyczną.

TPK to cyfrowa świąteczna opieka zdrowotna - mówi Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ - Działa na podobnych zasadach do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, z tą różnicą, że konsultacje udzielane są przez telefon. Jeśli poradnia lekarza rodzinnego jest już zamknięta, a stan zdrowia budzi niepokój, wtedy można skorzystać ze zdalnej porady z pielęgniarką lub położną bądź z lekarzem.

- TPK to cyfrowa świąteczna opieka zdrowotna - mówi Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ:

Jeśli telewizyta okaże się niewystarczająca, pacjent zostanie skierowany do najbliżej działającej placówki. - Mowa o wizycie w najbliższej stacjonarnej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ), kontakcie ze swoim lekarzem POZ, w godzinach jego pracy, a w przypadku stwierdzenia stanu nagłego zagrożenia zdrowia i życia, mówimy o wezwaniu zespołu ratownictwa medycznego - dodaj rzeczniczka NFZ.

Dzięki wideoczatom i wsparciu tłumacza polskiego języka migowego, z platformy mogą korzystać również osoby niesłyszące. Porady udzielane są w kilku językach (polskim, rosyjskim, ukraińskim i angielskim).

Bezpłatny numer TPK – 800 137 200 jest wspólny dla całej Polski.

Raport z Anteny 27.05
Źródło: Ważna zmiana! Teleporada od teraz i w święta. Lekarz wystawi receptę po godzinach [AUDIO]