egzamin po ósmej klasie

i

Autor: zdj. ilustracyjne/pixabay.com

Egzamin ósmoklasisty 2023

Ukraińscy uczniowie piszą język polski. Trwają testy po ósmej klasie

2023-05-23 13:56

Jak zawszy były emocje i stres. Na pierwszy ogień poszedł język polski. Tylko w województwie lubelskim do testu przystąpiło prawie 24,5 tys. uczniów w 834 szkołach, w tym 412 uczniów z Ukrainy.

Wśród nich wielu ukraińskich uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Lublinie. – W szkole mieliśmy dodatkowe zajęcia dla Ukraińców – mówi jedna z uczennic. – Robiliśmy różne arkusze. Nasze egzaminy trochę się różnią, mamy np. więcej czasu na napisanie – dodaje.

Uczniowie z Ukrainy mają też niektóre polecenia w języku ukraińskim. Sam egzamin jest jednak identyczny. – Tylko arkusze są dla nich odpowiednio dostosowane. Sam egzamin i zasady są takie same – wyjaśnia nam Jolanta Misiak z lubelskiego kuratorium oświaty.

Egzaminy są obowiązkowe, nie wpływają jednak na ukończenie szkoły. Egzaminu można też nie zdać. Jak przyznają nauczyciele, stres jest jednak duży, bo testy wpływają na rekrutację do szkół średnich.

Nadal są widoczne także skutki nauczania zdalnego. – To wszystko miało wpływ. Mimo że oni są w szczęśliwej sytuacji, bo chodzili pełny rok bez przerw do szkoły, to nauczanie zdalne miało wpływ – mówi nam Urszula Wesołowska, dyrektorka SzP nr 3. – Nie wszyscy sobie usystematyzowali nowe nawyki nauczania. Poprzednie roczniki były w lepszej sytuacji – dodaje dyr. Wesołowska.

Jutro, 24 maja, uczniów czeka matematyka. W czwartek, 25 maja, język obcy nowożytny.

Źródło: Ukraińscy uczniowie piszą język polski. Trwają testy po ósmej klasie