Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Policja Lubelska Zdjęcie ilustracyjne

UWAGA na fałszywe SMS-y wzywające do zapłaty

2021-11-16 15:24

Policja ostrzega przed kolejną metodą wyłudzenia pieniędzy. Tym razem nowy rodzaj wyłudzeń płatności zgłoszony są przez mieszkankę Parczewa, która chcąc uregulować rzekomą „niedopłatę” wysokości 4 zł za prąd straciła z konta ponad 2 tysiące złotych. Jak wygląda najnowsza metoda oszustów dowiecie się z artykułu.

Fałszywe SMS-y

Tym razem oszuści podszywają się pod Polską Grupę Energetyczną i wysyłają fałszywe SMS-y z informacją o planowanym wyłączeniu prądu w związku z rzekomo nieuregulowanymi płatnościami. Wczoraj (15 listopada) do dyżurnego jednostki w Parczewie zgłosiła się mieszkająca tam 37 – latka która otrzymała wiadomość SMS z linkiem prowadzącym do witryny internetowej z prośbą o uregulowanie zaległej należności, gdyż nastąpi odłączenie energii elektrycznej. Kiedy kobieta kliknęła w podany w wiadomości link, została, przekierowała na stronę, która wizualnie przypominała stronę dostawcy prądu. Poszkodowana wykonała polecenia zgodnie z podanymi na stronie wskazówkami. Kolejnym krokiem był wybór jej banku i odnotowana tam kwota należności – 4 złote. Następnie kobieta została przekierowana na stronę swojego banku, gdzie wpisała login i hasło na ekranie wyświetliła się informacja do wprowadzenia kodu BLIK w celu uregulowania należności.

Pierwsze wątpliwości wzbudził fakt, że na stronie musiała podać również numer karty bankomatowej oraz numer CVV znajdujący się na odwrocie karty – co niestety uczyniła. Kobieta również podała kod BLIK, zatwierdzając transakcję z myślą, że uregulowała zaległość. Krótko po tym zaczęła otrzymywać informacje o transakcjach, których nie wykonywała ani ona, ani jej małżonek. Kobieta skontaktowała się z bankiem w celu wyjaśnienia sytuacji. Zanim zablokowała konto z jej karty oszuści wypłacili już 2 tysiące złotych. Sprawa została zgłoszona na Policję i jej wyjaśnieniem zajmują się parczewscy policjanci.

Policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność i zachowanie czujności podczas dokonywania płatności internetowych przez niezaufane linki. Należy pamiętać, że nie należy nikomu udostępniać danych do logowania na konta bankowe, kodów do płatności mobilnych, czy numeru karty lub CVV.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

W Lublinie dostawą jedzenia zajmują się roboty. To pierwszy taki eksperyment w Polsce.
Źródło: UWAGA na fałszywe SMS-y wzywające do zapłaty